Jednou vetou

Michal Kaliňák: Politikom sa to nepáči, ale je čas na zmenu ich voľby.

Súčasný volebný systém generuje podľa odborníkov korupciu

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Zmení sa volebný systém na Slovensku? Bude sa voliť v ôsmich volebných obvodoch a nie iba v jednom? Budú mať regióny silnejšie zastúpenie v parlamente? "Politikom sa to nepáči," objasňuje Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska a zároveň autor petície za zmenu volebného zákona. "Pre nich to vraj nie je téma. Robia všetko pre to, aby upriamili pozornosť ľudí inde, ale toto treba riešiť, lebo tento systém je zlý," vyhlásil Michal Kaliňák pre hlavne.sk.

ODPORÚČAME AJ: SMER bez Fica?

Nový volebný zákon má spočívať v tom, že Slovensko nebude jedným volebným obvodom, ale bude zložené z ôsmich volebných obvodov, ktoré budú kopírovať jednotlivé kraje.

„Od decentralizácie štátu sa sústavne posilňuje vplyv straníckych centrál. Vedome sa odstrihli od regiónov a žijú v presvedčení, že líder, zopár ľudí pri ňom, a centrála to vedia lepšie, ako zvyšok Slovenska. Ako regióny, kde by mali byť ukotvené,“ vysvetľuje M. Kaliňák.  Podľa neho sedieť v parlamente a mať 300, 500, 900 preferenčných krúžkov nie je žiadny mandát, keďže Slovensko má 5 miliónov 400 000 obyvateľov. „Je to iba lepidlo k tomu, kto im daroval dobré číslo na kandidátnej liste. Aj za cenu toho, že hlasy nedonesú, ale budú „dobre hlasovať,“ myslí si M. Kaliňák, navrhovateľ zmeny volebného zákona.

Podľa nového volebného zákona by Slovensko nebolo jedným volebným obvodom, ale malo by 8 volebných obvodov. „Eliminovala by sa tak partokracia a korupcia,“ myslí si politológ. | foto: wikipedia

 

Podľa M. Kaliňáka je cieľom petície to, aby všetky strany išli teraz do parlamentných volieb s vedomím, že sú to posledné parlamentné voľby v jednom volebnom obvode. „Ukazuje sa, že tie strany sú reálne skorodované, v území nefungujú vôbec a to, čo reálne potrebujeme, sú stabilné regióny a nie strany postavené na silnom lídrovi. V jeseni chceme vyvinúť tlak na strany, aby mali vo volebných programoch vymedzené, že sú to  posledné voľby v jednom obvode a získajú čas na vychovanie nových lídrov v rámci krajov,“ uviedol M.Kaliňák pre hlavne.sk.

Sanitky za 30 miliónov: Pochybný nákup riešia už aj v parlamente!

Podporu má aj u politológa J. Baránka. „Už 20 rokov, doteraz bezvýsledne hovorím, že jeden volebný obvod nám generuje partokraciu a tá generuje korupciu. Konečne sa to začína riešiť,“ reagoval pre hlavne.sk J. Baránek.

Podľa nového zákona by noví poslanci NR SR mali prejsť takpovediac súťažou vo vlastnom regióne, vo vlastnom volebnom obvode. „Tým by sa mal vylúčiť ten chorý stav, ktorý tu je, že dnes si napríklad vedenie strany môže zostaviť kandidátku 150 kandidátov na centrále podľa trebárs zásluhovosti, že kto ako poslúchal,“ vysvetľuje politológ J. Baránek.

„Ten kto je z Ružomberku alebo zo Sniny ani nemá svojho poslanca, nevie, kto má riešiť jeho problém. To, že oni vedia vyskladať kandidátku je korupčné. Stačí oligarchovi, aby si podchytil vedenie strany, ktorému môže dosadiť poslancov ako biele kone, alebo priamo manipulovať celou stranou a tým pádom parlamentnou politikou cez to, že si v úvodzovkách „osvojí“ vedenie strany.  Tento systém je prokorupčný a zlý,“ hovorí J. Baránek.

Nový náhradník za Číža? Marek Mitterpák je pripravený, ak povie Varga nie

V tejto chvíli podpísalo petíciu o zmene volebného zákona do 6 000 ľudí. „Zámerne zbieram petíciu cez internet a zároveň aj hárkami. Je podľa mňa lepšie ísť medzi ľudí a vysvetliť im to, preto som zvolil dvojakú formu petície,“ vysvetľuje Michal Kaliňák.

Pellegrini je pripravený radiť Čaputovej, ak by mala záujem

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky