Jednou vetou

Michal Kaliňák: Slovensko potrebuje skutočnú zmenu a nie retuš. Toto je riešenie

Michal Kaliňák

autorská koláž hlavne.sk, Facebook MK

Toto sa nebude páčiť niektorým politikom, ale on vo svojom úsilí nepoľavuje. Iba nedávno spustil dlhoročný odborník na samosprávu Michal Kaliňák petíciu, ktorú podpísali už tisíce ľudí. Hovorí o radikálnych reformách, ktoré Slovensko potrebuje namiesto upravovania súčasnej situácie. Čo všetko navrhuje?

FOTO: Bývalý Kiskov parťák Brossmann bojuje s horúčavami

Už dlhú dobu sa špecialista na samosprávu Michal Kaliňák zaoberá situáciou na Slovensku a možnými reformami, ktoré by súčasnú situáciu mohli zlepšiť. Neostal však iba pri slovách a začal s petíciou online (viac nájdete tu) a zdá sa, že jeho nápad na reformu, prihliadnuc na tisíce vyzbieraných podpisov, žne úspech.

Politológovia o predčasných voľbách: Komu by pomohli a koho naopak potopili?

Jeden volebný obvod? Nie, osem!

Jedným z hlavných návrhov, ktorý Michal Kaliňák prináša, je návrh na zrušenie jedného volebného obvodu, ktorý bol na Slovensku zavedený za Mečiarovej vlády, v roku 1998.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Podľa jeho slov však takýto systém Slovákom nepomáha, ale škodí. Kaliňák tvrdí, že v aktuálnom systéme poslanci nezastupujú kraje na Slovensku, spoliehajú sa iba na stranícku centrálu. Riešenie? Vytvorenie toľkých volebných obvodov, koľko máme krajov. Dlhodobo sa tomu venuje aj na stránke parlament regiónov (kliknite pre viac informácií SEM)

Nič nebude. Kiska takúto facku od susedov nečakal ani v najhoršom sne

Kaliňák si myslí, že vytvorenie ôsmych volebných obvodov by pomohlo zrušiť dlhodobú poslaneckú anonymitu, stabilizovať samotné kraje, či priniesť zvýšenie transparentnosti, tak isto by sa jasne zatočilo s narastajúcim extrémizmom. „Na pleciach malých obcí a veľkých miest nemožno udržiavať rovnaké kompetencie. Preto je dôležité ich odstupňovanie podľa veľkosti samospráv. Krajské mesta treba vnímať ako metropoly krajov,“ tvrdí Michal Kaliňák. článok pokračuje nižšie

NEPREHLIADNITE. EXKLUZÍVNE: Rozhovor s Jarom Filipom, ktorý vychádza až po 25 rokoch

 

Podľa nového volebného zákona by Slovensko nebolo jedným volebným obvodom, ale malo by 8 volebných obvodov. „Eliminovala by sa tak partokracia a korupcia,“ myslí si politológ. | foto: wikipedia

FOTO: To je ale drzosť! Danko si kvôli tomuto koleduje o poriadny prúser v koalícii

Štyri roky na mandát? Potrebujeme viac

Kaliňák okrem iného poukazuje aj na potrebu zvýšenia trvania mandátu, a namiesto aktuálnych štyroch rokov, navrhuje zvýšenie o rok, čiže na päť rokov. Štvorročný mandát nepovažuje za dostatočne dlhú dobu na preukázanie práce a výsledkov činnosti poslancov obcí a miest. Kaliňák pripomína, že 5 ročný mandát dostávajú napríklad aj rady škôl, a na 5 rokov sú tvorené aj strategické dokumenty samospráv.

FOTO: Nezastaví sa. Ministrova hovorkyňa v plnom nasadení aj po pracovnej dobe

Rovnaký meter pre všetkých

„Poslanec mestského zastupiteľstva nemôže byť riaditeľom mestskej školy. Poslanec mestského zastupiteľstva nemôže šéfovať mestskej firme,“ vysvetlil Kaliňák ktorý pripomína fakt, že aktuálne takéto situácie nie sú výnimočnými, či nezvyčajnými. Poukazuje tak aj na potrebu balíka zákonov pre celú samosprávu, ktorý by v samosprávach priniesol rovnaký meter. 

FOTO: Matovič na kolenách. Takto sa tváril, keď mu dalo kopačky päť poslancov naraz

„Nežijeme v rozprávke, kde dobro zvíťazí nad zlom. Pokračovanie polarizácie spoločnosti môže viesť až k paralyzácii systému. Východisko treba vidieť v novom komunálnom manažmente. Obce sú o konkrétnych praktických riešeniach,“ odkazuje autor Komunálneho manifestu 2019 Michal Kaliňák (viac ja TU)

Pridajte sa k nám na facebooku a všetko podstatné nájdete na jednom mieste. Nájdete nás TU

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na 0910 554 995

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky