Jednou vetou

Mičovský si nechal Mr. Netransparentného

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (vľavo) si ponechal kontroverzného Juraja Kožucha

autorská koláž hlavne.sk, Foto: Facebook, TASR

Transparentnosť a slušnosť vlády Igora Matoviča, ktorú Slovensko čakalo, dostáva už v začiatkoch trhlinu. Minister pôdohospodárstva a nominant Matovičovej OĽaNO Ján Mičovský v Pôdohospodárslej platobnej agentúre, ktorá rozdáva stámilióny z eurofondov, ponechal kontroverzného Juraja Kožucha, ktorému len pred pár týždňami polícia zabavila telefón, kvôli úplatkarskej kauze a ktorý symbolizoval éru netransparentnosti v PPA.

Pôdohospodárska platobná agentúra prideľuje dotácie z eurofondov majiteľom poľnohospodárskej pôdy. Je to tá inštitúcia, ktorá v minulosti prideľovala státisíce smeráckej funkcionárke Gabriele Roškovej na betónovú plochu a z ktorej si vyberali dotácie Vadalovci.

Očakávania, že po viacerých kauzách PPA konečne začne fungovať transparentne sa nenaplnili a škandály sa jej nevyhli ani za predchádzajúcej vlády, keď ministerkou bola Gabriela Matečná (SNS). Za úplatky zobrala v roku 2017 polícia jedného zo zamestnancov PPA, ktorý pracoval na sekcii priamych platieb.

ODPORÚČAME: Aktuálne štatistiky o ochorení COVID-19 Koronavírus na celom svete nájdete TU

V tom čase agentúra šéfoval Kožuch. Toho síce Mičovský tento týždeň odvolal z pozície šéfa PPA, no v podstate ho posunul  v manažmente len o poschodie nižšie. Po novom šéfuje už spomínanej sekcii priamych platieb, z ktorej mu pred tromi rokmi odviedli zamestnanca kvôli korupcii.

Kožuch na korupčný škandál vtedy reagoval opatreniami na zvýšenie transparentnosti. Nadácia Zastavme korupciu však zhodnotila, že netransparentnosť pokračuje aj ďalej. Len pred pár týdžňami zobrala Národná kriminálna agentúra Kožuchovi mobilný telefón. Jeho zaistenie malo súvisieť s akciou Dobytkár.

Koronavírus na školách. Učitelia sa museli zblázniť, odkazujú rodičia žiakov

Kriminalisti majú totiž podozrenie, že v agentúre dochádzalo ku korupcii a k legalizácii príjmov z trestnej činnosti. Hospodárskym novinám sa z prostredia vyšetrovania podarilo získať schému, ako podľa kriminalistov k úplatkárstvu pravdepodobne dochádzalo. Firmy žiadali o udelenie dotácie. Ich žiadosť mala byť zamietnutá. Následne ich kontaktoval hlavný „dotačný vybavovač“. Predseda vlády Igor Matovič vyhlásil, že bude konať a to aj v prípade, že vznikne podozrenia o netransparentnosti. Buď premiérovi chýba dostatočná pozornosť, alebo si nestojí za svojim slovom.

FOTO: Nemáte rúško? Takto si ho raz dva vyrobíte ako naša čitateľka

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky