Jednou vetou

Mijatovičová víta neúspech návrhu NR SR obmedziť prístup k interrupciám

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

Foto: TASR/AP

Komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová privítala vo štvrtok správu, že Národná rada SR neschválila zákon, ktorý mal obmedziť prístup k interrupciám.

„Vítam skutočnosť, že slovenský parlament odmietol nové obmedzenia prístupu žien k bezpečnému a legálnemu vykonaniu interrupcie. Je potrebné zabrániť akémukoľvek odklonu od ženských práv, vrátane ich práv sexuálnych a reprodukčných,“ uviedla Mijatovičová na svojom účte na Twitteri.

Ombudsmanka víta, že parlament neschválil novelu zákona o interrupciách

Komisárka 47-člennej európskej inštitúcie zároveň pripomenula, že 22. novembra zaslala list do Bratislavy, v ktorom Národnú radu Slovenskej republiky vyzýva, aby zamietla legislatívny návrh, ktorý by obmedzil existujúci prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii.

Mijatovičová v ňom upozornila, že pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, napríklad podrobenie žien žiadajúcich o interrupciu povinnému vyšetreniu ultrazvukom či povinnosť, aby si prezerali snímky získané ultrazvukom, by boli v rozpore s medzinárodnými ľudskými právami.

Najmä by však boli v rozpore so zásadou zákazu retrogresie, ktorá odmieta akékoľvek opatrenia obmedzujúce existujúce práva v oblasti zdravia.

Komisárka v tejto súvislosti konštatovala, že v súlade s medzinárodnými normami by poradenstvo v oblasti interrupcií nikdy nemalo byť povinné, neobjektívne alebo direktívne.

Komisárka RE vyjadrila znepokojenie v súvislosti so zákonom o interrupciách v SR

Zdôraznila tiež, že navrhovaný zákaz „reklamy“ na vykonávanie interrupcií by mohol brániť zdravotníckym pracovníkom v poskytovaní potrebných verejných informácií o bezpečnej starostlivosti pri týchto úkonoch a brániť ženám v prístupe k voľne dostupným, na dôkazoch založeným a objektívnym informáciám o ich sexuálnom a reprodukčnom zdraví a právach.

„Každá regulácia prístupu k službám v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia je povinná rešpektovať práva žien vrátane práva na súkromie, autonómiu, osobnú integritu a prístup k objektívnym a na dôkazoch založeným informáciám. Mala by sa tiež riadiť zásadou informovaného súhlasu,“ uviedla Mijatovičová v liste adresovanom poslancom NR SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky