Mika podpísal po zvolení Rezníka zmluvy za takmer 7 miliónov

Jaroslav Rezník (vľavo) a Václav Mika

foto: TASR

Prečo podpisoval zmluvy, keď vedel, že v RTVS končí? Bývalý riaditeľ Václav Mika podpísal po zvolení svojho nástupcu Jaroslava Rezníka desiatky zmlúv.

Hlavne.sk sa zameralo na zmluvy nad 10 tisíc Eur. Václav Mika sa dozvedel o svojom konci a zvolení nového generálneho riaditeľa RTVS 20. júna. Aj napriek tomu, že sme sa na komunikačnom oddelení opakovane pýtali, aké zmluvy ešte Mika plánuje podpísať, kým bude v úrade, odpovede sme sa nedočkali. Odkázali nás len na centrálny register zmlúv.

Ukázalo sa, že za 40 dní, ktoré Mikovi zostávali do oficiálnej výmeny na stoličke riaditeľa RTVS uzatvoril 56 zmlúv v hodnote nad 10 tisíc Eur. Celkový objem týchto kontraktov je 6 999 079,01 Eur.

Právnici za milión a technika

S advokátskou kanceláriou Relevans podpísal zmluvu na poskytovanie právne služby vo výške 1 milión eur. Okrem iných bola podpísaná aj zmluva na „Poskytovanie služieb technickej podpory, servisu a údržby pre Digitálny postprodukčný systém RTVS“ za viac ako 865 tisíc so spoločnosťou Traco Systems. Tá sa zameriava prevažne na televíznu techniku a podľa registra zmlúv len od septembra 2012 uzavreli s Mikom zmluvy za vyše 9,2 mil. eur.

Starí známi dostanú tiež

Medzi zmluvami nad 10 tisíc eur, ktoré sa uzatvárali po zvolení nového šéfa RTVS je aj zmluva s produkčnou spoločnosťou goodtv za vyše 850 -tisíc eur na výrobu ďalšej série relácie Milujem Slovensko. Táto zmluva sa mimochodom podpisovala len pár dní pred odchodom Miku. Spoločnosť vyrába a dodáva pre RTVS aj ďalšie relácie: Domov, sladký domov či Slovensko chutí a od marca 2013 si v Mlynskej doline prišla na viac ako 7,3 mil. eur.

Zmluvy chcú preskúmať poslanci   

„Budeme to na najbližšom výbore skúmať a budeme sa pýtať aj nového vedenia, aký majú k tomu postoj,“ reagoval na uzatvorené obchody Jozef Viskupič (OĽaNO). Podľa jeho informácií V. Mika odovzdával RTVS v dobrej kondícii, ku konkrétnej zmluve na výrobu relácie Milujem Slovensko uviedol, že ak je suma rovnaká, ako v roku 2015, 2016 tak si nemyslí, že by v tom manažment pochybil. ,,Ak sú tam skryté veci nad 10 tisíc, ktoré výrazne presahujú funkčné obdobie, tak samozrejme ide o pochybenie,“ dodal.

Dušan Jarjabek (SMER-SD) sa na zmluvy chce tiež pýtať na Výbore NR SR pre kultúru. „Je tam rada RTVS, ktorá to mala ustrážiť. Pokiaľ sa tak nestalo, bude zle. Ak sa pôvodný riaditeľ na tom dohodol a informoval nového po jeho zvolení, je to určite v poriadku. Keď by mal nový generálny riaditeľ výhrady a budú opodstatnené, môže ich riešiť na výbore pre kultúru a médiá,“ povedal Jarjabek. O reakciu sme požiadali aj nového generálneho riaditeľa RTVS J. Rezníka, ten doteraz na naše otázky neodpovedal.

Vybraní dodávatelia RTVS Zmluvy za obdobie 2012-2017
goodtv 7 374 333,44 €
Relevans 1 358 194,00 €
Traco systems 9 261 001,80 €

Môže vás zaujímať

PS-Spolu vyzýva SNS, aby stiahla novelu o interrupciách