Jednou vetou

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra

Bývalý šéf Vojenskej spravodajskej služby a minister vnútra Roman Mikulec.

foto: TASR - Jakub Kotian

Odchádzajúcemu prezidentovi policajného zboru Milanovi Lučanskému minister vnútra Roman Mikulec vrátil šoféra. Lučanský bol bez šoféra dva mesiace. Mikulec sa po odobratí šoféra vyhováral, že tak rozhodlo vedenie jemu podriadeného úradu, chybu ani tentokrát nepriznal.

Neuveriteľné. Namiesto toho, aby minister vnútra Roman Mikulec vysvetlil okolnosti o odobratí a opätovnom pridelení šoféra ešte stále aktuálnemu policajnému prezidentovi Milanovi Lučanskému, radšej kritizoval svoju predchodkyňu Denisu Sakovú. Tá na lapsus Mikulcovho úradu upozornila. Zaujímavé je, že Mikulcovi úradníci sa zaoberali šoférom Lučanského práve v čase, keď Slovensko zápasilo s koronakrízou.

Ja nič, ja muzikant

Exministerka vnútra Denisa Saková a prezident Policajného zboru Milan Lučanský | foto: TASR - Martin Baumann

Aktuálne Mikulcovo ministerstvo nevie verejnosti potvrdiť, alebo vylúčiť, či šoféra Lučanský naozaj má alebo nemá.  „Minister vnútra SR sa mohol vyhnúť všetkému mediálnemu cirkusu, keby hneď na začiatku zvážil svoje nesprávne rozhodnutie o odobratí šoféra policajnému prezidentovi. Po dvoch mesiacoch vysvetľovania ako to nebola jeho vina, konečne uznal, že naozaj tu sú dôvody na to aby najvyšší policajní funkcionári mali k dispozícii šoféra 24/7, pretože od nich takú pracovnú dobu aj vyžaduje,” napísala exministerka Saková. Podľa ministra Mikulca by sa Saková mala zamyslieť, či bolo počas jej vedenia rezortu všetko v poriadku, keďže terajšie vedenie musí vykonávať zmeny, ktoré dávajú chodu rezortu jasné pravidlá. „Sama za seba hovorí aj dôveryhodnosť polície, ktorá je spomedzi štátov Európskej únie najhoršia. Exministerku Sakovú a aj funkcionárov Policajného zboru by mal osobný šofér trápiť najmenej, pretože toto je vizitka, ktorú tu po rokoch vládnutia zanechali,“ vyhlásil Mikulec. Minister vnútra ešte v polovici mája poprel, že by stál za rozhodnutím odobrať šoféra policajnému prezidentovi tak, ako to bolo medializované.

Lučanský končí asi v auguste

Lučanský minulý týždeň oznámil, že k 31. augustu končí službu v Policajnom zbore SR. Podľa jeho slov sa mu totiž nepáči politizácia polície a tiež obmedzenie niektorých kompetencií. Na margo súčasného ministra vnútra Mikulca sa vyjadril, že ako človeka si ho váži, Mikulec však „nie celkom rozumie” fungovaniu polície. Minister vnútra na to reagoval s tým, že hoci niektoré názory mali s Lučanským rovnaké, v iných sa rozchádzali. Meno Lučanského nástupcu minister zatiaľ neprezradil.

Lučanský zároveň na sociálnej sieti pripustil, že v prípade zhoršenia situácie v súvislosti s koronavírusom môže vo funkcii zostať dlhšie. „Som ochotný, ak budem požiadaný ministrom vnútra a bude pandémia tak neúnosná, že budú problémy, ktoré by mojim odchodom ohrozili to, že by sa to pokazilo, tak predĺžiť moju službu ešte o mesiac až dva, ak to bude potrebné. Nemám s tým žiadny problém a budem si zastávať funkciu tak, ako som si ju zastával aj predtým,” uviedol.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky