Jednou vetou

Milan Žitný: Najvyšší súd v spore Babiša s ÚPN musel rozhodnúť tak, ako rozhodol

Český premiér Andrej Babiš.

Foto: TASR/AP

Najvyšší súd (NS) SR musel v spore českého premiéra Andreja Babiša s Ústavom pamäti národa (ÚPN) o jeho údajnej spolupráci s ŠtB rozhodnúť tak, ako rozhodol.

Uviedol v utorok pre TASR bezpečnostný analytik Milan Žitný, ktorý v tomto prípade na prvostupňovom bratislavskom súde vystupoval ako svedok a znalec. NS SR podľa jeho názoru musel rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu v Košiciach. Až teraz môže Babiš podnikať avizované kroky na súde v Štrasburgu.

NS SR zamietol nedávno dovolanie českého premiéra v spore s ÚPN o jeho spolupráci s ŠtB. TASR o tom informovala vo štvrtok (7.6.) hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Čítajte viac: Babiša vypočúvala polícia

„Najvyšší súd ako súd dovolací dňa 31. mája dovolanie Andreja Babiša odmietol. Dôvody budú podrobne rozvedené v písomnom vyhotovení rozhodnutia,“ uviedla vtedy ďalej pre TASR Važanová.

„Doteraz nie sme informovaní o rozhodnutí dovolacieho senátu NS SR. Preto nebudeme zatiaľ reagovať,“ uviedla vo štvrtok (7.6.) pre TASR advokátska kancelária Babiša – agner & partners

Spisový materiál bol donedávna na prvostupňovom Okresnom súde (OS) Bratislava I. Dovolanie Babiša bolo podané 6. marca 2018 na OS Bratislava I, ktorý vo veci rozhodoval v prvom stupni. V súčasnosti už český premiér vtedy podal dovolanie proti rozsudku Krajského súdu (KS) v Bratislave z konca januára. Súd napadnutým rozsudkom zamietol žalobu Babiša v spore o ochranu osobnosti proti ÚPN, pretože bol viazaný nálezom Ústavného súdu SR z októbra 2017. TASR o tom vtedy informovala advokátska kancelária agner & partners.

Prečítajte si tiež: Najvyšší súd SR zamietol dovolanie Andreja Babiša v kauze ÚPN

Babiš podal žalobu proti ÚPN ešte v januári 2012. V snahe očistiť svoje meno pokračuje už siedmy rok. KS však koncom januára zamietol žalobu Babiša na ÚPN. Znamená to, že neexistuje žiadne rozhodnutie súdu, ktoré by hovorilo, že je neoprávnene vedený ako agent ŠtB. Ústavný súd minulý rok zrušil právoplatné rozhodnutie slovenského najvyššieho i krajského súdu, že Babiš je v archívnych zväzkoch niekdajšej československej tajnej polície vedený ako jej agent neoprávnene. Zvrátil tak predošlé rozhodnutia súdov v tejto veci. Babiš trvá na tom, že bol v spisoch komunistickej ŠtB vedený neoprávnene.

Český premiér Andrej Babiš do 15. júna zažaluje Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu. Uviedol to v stredu (6.6.) po svojom druhom vymenovaní za predsedu vlády ČR.

Babiš sa dlhodobo usiloval súdnou cestou dosiahnuť rozhodnutie, že nebol vedomým spolupracovníkom niekdajšej ŠtB, keďže čelil podozreniu na základe dobových dokumentov, podľa ktorých spolupracoval s ŠtB pod krycím menom Bureš. „Chápem, že sa ľuďom nepáčim. Sú pod vplyvom stokrát opakovaných lží,“ uviedol mimo iného Babiš.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky