Jednou vetou

Mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie Richtera bude vo štvrtok

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter

foto: TASR

Mimoriadna schôdza Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery ministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer-SD) bude vo  štvrtok (7.9.) o 15.00 h. TASR o tom informovala šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková. Zvolanie mimoriadnej schôdze iniciovala SaS s hnutiami OĽaNO a Sme rodina. Richter bude čeliť odvolávaniu pre kauzu resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante, pri ktorej podľa opozície zlyhal.

Problémy s Richterom má aj koaličná SNS. Zatiaľ však oficiálne nepovedala, že podporí jeho odvolanie. Jej koaliční partneri Smer-SD a Most-Híd však pripomínajú, že ak by SNS hlasovala s opozíciou, mohlo by to znamenať koniec koalície. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár zatiaľ hlasovanie SNS s opozíciou nepovažuje za reálnu hrozbu. V koalícii podľa jeho slov prebiehajú rokovania.

Richter bude čeliť odvolávaniu pre kauzu resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante, pri ktorej podľa opozície zlyhal. „Bez ohľadu na to, aké podmienky na odvolanie členov vládneho kabinetu stanovil premiér, sme presvedčení, že Richter nekompetentným riadením ministerstva práce systematicky poškodzoval najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva a vzhľadom na jeho doterajšie pôsobenie toto ohrozenie bude pretrvávať, pokiaľ zo svojej funkcie nebude odvolaný,“ skonštatovala poslankyňa Natália Blahová (SaS).

Podľa nej premiér odvolaním ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS) nastavil vyšší štandard politickej kultúry a zároveň stanovil aj dôvody, pre ktoré prikročí k personálnym zmenám.  Ako uviedla poslankyňa Anna Verešová (OĽaNO-NOVA) Richter zlyhal v tej najdôležitejšej úlohe, akú mal, a tou je ochrana detí.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky