Jednou vetou

Mimovládne organizácie trvajú na odstúpení policajného prezidenta Gašpara

Tibor Gašpar

zdroj: TASR

Iniciatíva Chceme veriť, ktorú tvoria organizácie Aliancia Fair-play, Via Iuris, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, Liga za ľudské práva, Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Pontis a Nadácia Zastavme korupciu, trvá na odstúpení policajného prezidenta Tibora Gašpara. Dôvody pre jeho odstúpenie opakovane deklarovali v listoch, ktoré zaslali vláde, čítali na námestiach a prezentovali aj na osobnom stretnutí s ministrom vnútra Tomášom Druckerom (nominant Smeru-SD).

„Nielenže sa každým dňom znižuje šanca na chytenie páchateľa vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale Tibor Gašpar opakovane zlyháva pri komunikácii tohto prípadu verejnosti. Viac ako neprofesionálne vytiahnutie drogovej linky na začiatku vyšetrovania v posledných dňoch prekonalo iba odkrývanie ďalších informácií o postupe polície, ktoré môžu nanajvýš upozorniť páchateľa, že sa k nemu blížia,“ tvrdia mimovládne organizácie (MVO).

Drucker už dospel k rozhodnutiu o Gašparovi. Kedy oznámi rezultát?

Za poslednú kvapku však považuje škandalózne zlyhanie polície v prípade šéfa východoslovenského podsvetia Róberta Okoličányho. „Skutočnosť, že sa mu podarilo utiecť napriek tomu, že ňou bol sledovaný, považujeme za ďalší z radu kopiacich sa dôkazov, že zotrvanie Tibora Gašpara vo funkcii je výsmechom bezpečnosti krajiny a jej obyvateľov,“ odkázali mimovládky. Nakoľko nemajú žiaden dôvod veriť v schopnosť policajného prezidenta vyvodiť voči sebe zodpovednosť za tieto zlyhania, vyzývajú ministra Druckera, aby využil svoje zákonom dané právomoci a okamžite ho odvolal. „Už nejde len o dôveru občanov v štát, ale aj o zaistenie bezpečnosti nás, všetkých obyvateľov tejto krajiny,“ dodali.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky