Jednou vetou

Minimálna mzda bude vyššia. V únii však stále zaostávame

Minimálna mzda by sa mala znovu meniť. Musia sa na nej všetci kompetentní dohodnúť

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Minimálna mzda na Slovensku je siedma najnižšia v Európskej únii a žije z nej viac ako 200-tisíc Slovákov, z toho 70 percent žien. Dokazuje to analýza Slovenskej sporiteľne. Ministerstvo práce navrhlo jej zvýšenie o 60 eur, zamestnanci chcú viac, ale zamestnávatelia nesúhlasia.

SNS súhlasí, že minimálna mzda by nemala byť nižšia ako 60 % priemernej mzdy

Ľudia pracujúci za minimálnu mzdu dostanú v roku 2020 o 60 eur viac. Opäť o tom ale rozhodne vláda, čo nepoteší zamestnancov a ani ich zamestnávateľov. Tí každý rok nevedia nájsť kompromis a zhodnúť sa na jednotnom zvýšení. Na budúci rok tak budú 4 percentá Slovákov, z toho až 70 percent žien, žiť z 580 eur mesačne, čo v čistom predstavuje 470 eur.

„V histórii Slovenska sa odborári a zamestnávatelia ešte nikdy nedohodli a vždy nakoniec rozhodla vláda. Tá sa spravidla vo svojom rozhodovaní skôr prikláňa na stranu odborárov a minimálnu mzdu pravidelne rýchlo zvyšuje. Počas posledných 5 rokov rástla minimálna mzda dva krát väčšou rýchlosťou ako priemerná mzda,“ hovorí analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Robert Chovanculiak.

Gregor: Tarify a príplatky treba naviazať na priemernú, nie na minimálnu mzdu

Zamestnanci ignorujú ekonomickú realitu

Odborári, ale aj predseda strany Smer Robert Fico stáli za extrémnym zvýšením minimálnej mzdy. „Výkon slovenskej ekonomiky nás oprávňuje hovoriť o ďalšom radikálnom zvyšovaní minimálnej mzdy. Osobne som za to, aby sa čo najviac priblížila k hranici 600 eur,“ povedal Robert Fico ešte v júli po rokovaní s odbormi. Ešte jasnejšie predstavy o minimálnej mzde mali samotní zamestnanci, ktorí navrhovali zvýšenie až na 635 eur.

„Odborári svojou požiadavkou na minimálnu mzdu 635 eur ignorujú ekonomickú realitu Slovenska. Slovensko je krajina s veľkými regionálnymi rozdielmi. Na východe máme stále okresy, kde je viac ako 15-percentná miera nezamestnanosti a kde desiatky ľudí čakajú na jedno voľné pracovné miesto. Tu žijú ľudia, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní a ktorým chýba vzdelanie a pracovné skúsenosti,“ povedal Chovanculiak. Podľa neho je pre takýchto ľudí zvyšovanie minimálnej mzdy odsúdením na večnú nezamestnanosť.

Pellegriniho poradca ide ku Druckerovi. Premiér s Ficom komunikuje, ako ďalej

Ako z toho vyžiť?

Z minimálnej mzdy dnes žije viac ako 200-tisíc Slovákov. Mesačné náklady bežného Slováka na bývanie sa pohybujú v priemere okolo 190 eur mesačne, ak je majiteľom nehnuteľnosti. Za prenájom zaplatí o 50 eur viac, a tak mu z minimálnej mzdy 580 eur zostane približne 300, z ktorých musí zaplatiť stravu, iné účty napríklad za telefón alebo internet, cestovné, palivo alebo iné, neočakávané výdavky.

V Bratislave a okolí sa ľuďom, ktorí poberajú minimálnu mzdu, situácia ešte zhoršuje, keďže priemerný nájom garsónky alebo jednoizbového bytu sa pohybuje vo výške 400 až 500 eur mesačne, ak sa nájomník uskromní. Z minimálnej mzdy je v takom prípade nemožné prežiť. Mladí ľudia tak siahajú po zdieľanom bývaní alebo zostávajú žiť s rodičmi.

Minimálna mzda sa od roku 2006 zvýšila o 268 eur, aj napriek tomu ale zaostávame za severskými, či západnými krajinami EÚ. Na severe dosahuje minimálna mzda výšku 1000 eur, na západe približne 1500. Najhoršie je na tom Bulharsko, v ktorom ľudia dostávajú minimálku len 286 eur.

Popletená hovorkyňa ministerstva kultúry: Skrýva sa na Péenke?

Môže vás zaujímať

RTVS sa ohradzuje voči Čekovského vyhláseniam o predraženej výrobe