Jednou vetou

Minister Gál prestrihol slávnostne pásku v novej budove. Rezort je definitívne presťahovaný

Zľava: Minister spravodlivosti SR Gábor Gál, vedúci Výskumného ústavu zváračského Ľuboš Lopatka a syn architekta a autora Zváračského ústavu Dušana Kuzmu - Pavol Kuzma počas oficiálneho slávnostného otvorenia nového sídla Ministerstva spravodlivosti SR do užívania na Račianskej ulici. Bratislava, 6. marec 2020.

foto: SITA

Podľa šéfa ministerstva spravodlivosti Gábora Gála je v novej budove rezortu viac ako štyristo zamestnancov. V budove sídli aj Centrum právnej pomoci.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) slávnostne prestrihol pásku v novej budove. Rezort je definitívne presťahovaný do areálu niekdajšieho Výskumného ústavu zváračského na Račianskej ulici. Ministerstvo doteraz sídlilo na Župnom námestí v jednej budove s Najvyšším súdom SR.

Gál pripomenul, že staré priestory boli pre obe inštitúcie nedostatočné, navyše aj tam bude nevyhnutná masívna rekonštrukcia.

Rezort sa mal pôvodne presťahovať ešte v minulom kalendárnom roku, no napokon bude definitívne na novej adrese až na jar 2020. Témou môže byť ešte diskusia, či si bude ministerstvo na základe zmluvy uplatňovať nárok za omeškanie odovzdania budovy.

Ministerstvo ročne zaplatí na prenájme budovy na Račianskej ulici približne 1,7 milióna eur, pričom až 1,5 milióna tvorí nájomné a odhadované náklady sú vo výške 200-tisíc eur. Súčasťou budovy bude napríklad kamerový systém, ktorý bude snímať aj chodby či iné priestory.

Rezort dlhé roky sídlil na Župnom námestí v Bratislave spolu s Najvyšším súdom SR. Ten zostáva na pôvodnej adrese, aj jeho priestory by mali prejsť rekonštrukciou. O potrebe nových priestorov pre ministerstvo sa hovorilo intenzívne niekoľko rokov, súťaž o novú budovu vyhlásila ešte Gálova predchodkyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Ministerstvo spravodlivosti si bude najskôr budovu prenajímať. Do vlastníctva ju môže odkúpiť po dvoch rokoch, pričom odhad prevyšuje čiastku 23 miliónov eur. Do nových priestorov sa mal rezort sťahovať už za pôsobenia Lucie Žitňanskej, ale súčasný minister Gábor Gál vypísal novú súťaž. V tej pôvodnej totiž dominovali ponuky finančných skupín, čo sa šéfovi rezortu nepozdávalo.

 

FOTO: Nezastaví sa. Ministrova hovorkyňa v plnom nasadení aj po pracovnej dobe

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu