Jednou vetou

Minister Maďarič končí. Prečo až teraz? Vysvetlil nám to

Marek Maďarič

Foto: TASR

V stredu popoludní minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) oznámil novinárom a širokej verejnosti svoju demisiu. Podľa jeho slov koná na základe tragickej popravy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Prečo však Maďarič nevyužil príležitosť to zabaliť skôr? Spýtali sme sa ho dnes po tlačovke, kde oznámil svoj koniec.

Odchádza! Minister kultúry Marek Maďarič na svojej tlačovej besede v stredu oznámil, že podáva demisiu. Podľa jeho slov o tom uvažoval od pondelka po vražde investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka s čím sa Maďarič, podľa vlastných slov nevie stotožniť. To, či o tom neuvažujú aj ďalší stranícki kolegovia odpovedal, že takú informáciu nemá a demisia je jeho vlastné rozhodnutie, do ktorého ho nikto nenútil.

Prečítajte si aj: Investigatívny reportér Kuciak odhalil škandalózne prepojenia na vládne špičky

V strane ostáva

Maďarič však povedal, že v strane Smer-SD i po svojej demisií naďalej ostáva, uplatní si poslanecký mandát.

Pozrite si: Čo majú spoločné Ftáčnik alebo Číž s Vadalovcami?

Prečo až teraz?

Už dávnejšie sa hovorilo o odchode Maďariča z postu ministra kultúry pri komunálnych voľbách v novembri minulého roka, keď strana Smer-SD utrpela trpkú prehru, s ktorou podľa vtedajšej medializácii nerátali. Nebola to jediná situácia pri ktorej si viacero ľudí myslelo, že Maďarič definitívne končí. Napríklad prvé „škrípanie“ nastalo krátko po zostavení vlády pred letom 2016, keď sa objavil spor okolo zvýšenia koncesionárskych poplatkov, či nominácia Jaroslava Rezníka pri voľbe šéfa RTVS.

Môže vás zaujímať: Od Fica odchádzajú najbližší ľudia

Václava Miku, neraz vtedy Maďarič verejne podporoval, napokon neúspešne. Rezník získal v druhom kole 95 hlasov poslancov, jeho súper Václav Mika 50 hlasov. Ďalšie príležitosti sa núkali, keď prepukli kauzy ako Bašternák, alebo Čistý deň. Naposledy kritizoval výsledky vlastnej strany pri voľbách do VÚC (november 2017) a v decembri sa vzdal podpredsedníckej stoličky v strane. Napokon ho definitívne zlomila až situácia z posledných dní.

Pozrite si krátke video:

Čítajte aj: Minister Maďarič podáva demisiu (aktualizované)

Môže vás zaujímať

GRÖHLING: V školstve nechce škrtať, ale efektívne narábať s peniazmi