Minister obrany uviedol do Siene slávy ďalších štyroch novodobých veteránov

Minister obrany SR Peter Gajdoš

Foto: TASR – Martin Baumann

Minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) uviedol do Siene slávy ďalších štyroch novodobých veteránov. Za mimoriadne skutky nad rámec plnenia služobných povinností boli takýmto spôsobom v pondelok ocenení účastníci vojenských misií a operácií Daniel Bavoľár a Antonín Havlín a tiež dvaja príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny.

Bavoľár pôsobil vo viacerých monitorovacích a pozorovateľských misiách OSN, Havlín preukázal počas mnohých vojenských misií vysokú profesionalitu pri odmínovaní a likvidácii nevybuchnutej munície.

Prvý z príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia je jedným z dvoch Slovákov, ktorí nedávno pôsobili v Mali. Druhý získal nomináciu v súvislosti so záchrannou akciou z októbra 2016 počas útoku na vojenskú základňu Morehead v Afganistane, kde zachraňoval zranených koaličných vojakov.

Vojnoví veteráni 2. svetovej vojny

Uvedenie do Siene slávy sa udialo tradične pri príležitosti predvianočného stretnutia predstaviteľov rezortu obrany s novodobými veteránmi, ktorých je v súčasnosti už viac ako 7 000. Na podujatí sa tento rok zúčastnili aj vojnoví veteráni 2. svetovej vojny, podľa hovorkyne ministerstva Danky Capákovej im rezort aj touto formou poďakoval za ich hrdinské činy.

Minister Gajdoš stretnutie označil za vynikajúcu príležitosť poďakovať všetkým profesionálnym vojakom, ktorí kedy pôsobili v zahraničných operáciách a misiách. „Svojou prácou tak prispeli k tomu, aby sme aj my mohli žiť v bezpečnejšom prostredí,“ povedal.

„Dnes môžeme vzdať hold vojakom, ktorým nebol ľahostajný osud iných, napriek tomu, že pôsobili vo väčšine prípadov v mimoriadne ťažkých bezpečnostných a klimatických podmienkach,“ doplnil náčelník generálneho štábu Milan Maxim.

Záchrana života a priateľ armády

V súčasnosti pôsobí v zahraničných misiách a operáciách 276 príslušníkov Ozbrojených síl SR, z toho 23 žien. Celkovo sa doteraz v zahraničí vystriedalo viac ako 18 000 slovenských vojakov, z toho takmer 500 žien. Do Siene slávy bolo doteraz uvedených 40 vojakov.

V rámci tohtoročného stretnutia vyhlásil minister obrany v poradí 21. ročník ankety Vojenský čin roka. Rezort bude tradične oceňovať mimoriadne skutky v troch kategóriách – záchrana života, pomoc verejnosti a priateľ armády.

Môže vás zaujímať

Gajdoš o Slovákoch v operácii EUFOR Althea: Počúvam iba slová chvály