Jednou vetou

Richter: Myslím, že Kaliňák by odstúpil, ak by škodil Smeru

Ministri Ján Richter a Robert Kaliňák

Foto: TASR

Minister vnútra Robert Kaliňák má plnú dôveru Smeru-SD. Povedal to v stredu pred rokovaním vlády SR minister práce Ján Richter. Kaliňáka označil za skúseného a zodpovedného politika. "Ak dôjde k presvedčeniu, že jeho pôsobenie škodí Smeru-SD, v tomto smere je pripravený sám vyvodiť dôsledky," povedal Richter. Na otázku, či vládnej strane Kaliňák teraz neškodí, Richter uviedol, "že v tejto chvíli má plnú podporu strany".

Richter priznal, že kritika vládneho Mosta-Híd na adresu premiéra Roberta Fica Smer-SD vyrušuje. „Rešpektujeme ale ich názor, podrobne sa postojom Mosta-Híd zaoberáme,“ dodal Richter. Ten nevidí nič zvláštne na tom, že premiér od prezidenta Andreja Kisku žiada, aby vysvetlil, o čom sa minulý rok v New Yorku rozprával s miliardárom Georgom Sorosom. „Prezident Andrej Kiska by k tomu mal dať jasné stanovisko,“ poznamenal Richter.

Minister práce priznal, že sa pozná s podnikateľom Norbertom Bödörom, o ktorom písal zavraždený novinár Ján Kuciak, jeho meno spájal s korupčnými kauzami. „Áno, poznám, pretože som z Nitry, takisto ako je on,“ povedal Richter. Minister nechcel odpovedať na otázku, či by mal policajný prezident Tibor Gašpar dohliadať na vyšetrovanie, keďže s Bödörom je rodina. „To je otázka na pána Gašpara, ak sa ho to opýtate, určite na to odpovie,“ odkázal novinárom. Na rokovanie vlády prišiel Richter ako jeden z mála ministrov. Väčšina poslala na rokovanie štátnych tajomníkov svojich rezortov.

Rokovanie vlády preložili, pre nedostatok prítomných ministrov

Rokovanie vlády naplánované na obvyklú 10. hodinu sa nezačalo. Dôvodom je nízky počet prítomných ministrov. Mnohí za seba na rokovanie poslali štátnych tajomníkov. Rokovanie kabinetu sa preto presúva na 13.00 h, oznámila to hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová.

Podľa Szabóovej je mnoho ministrov v zahraničí, čaká sa na ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd), ktorý absolvoval urgentné lekárske vyšetrenie. Aby bola vláda zasadania schopná, musí prísť nadpolovičná väčšina jej členov, teda minimálne osem ministrov.

Pri novinároch sa pristavil minister práce Ján Richter (Smer-SD) a na rokovanie prišiel aj podpredseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD), minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Vláda sa má po týždňovej prestávke zísť v stredu na svojom riadnom rokovaní. Ministri sa majú stretnúť po prvý raz od vypuknutia politickej krízy, ktorá nastala po zavraždení novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Tá má zrejme dosah aj na šnúru výjazdových rokovaní kabinetu, ktoré sa začali v pondelok (26.2.) v okrese Rimavská Sobota, tento týždeň však nepokračujú.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu