Jednou vetou

Minister sa spojil s vojakmi, ktorí budú cez sviatky slúžiť v operáciách

Na snímke vľavo minister obrany SR Peter Gajdoš počas spojenia cez videohovory s vojakmi, ktorí aj počas sviatkov plnia úlohy v zahraničných misiách a operáciách v rámci medzinárodného krízového manažmentu. V Bratislave 21. decembra 2018.

foto: TASR - Pavel Neubauer

Minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) a zástupcovia Generálneho štábu Ozbrojených síl SR sa v piatok prostredníctvom videohovoru spojili s profesionálnymi vojakmi, ktorí budú počas vianočných a novoročných sviatkov slúžiť v zahraničí.

Všetkým zaželali pokojnú službu, pevné zdravie a trpezlivosť pri plnení náročných úloh v operáciách. Vojaci deklarovali, že si budú aj napriek sviatočnému obdobiu plniť zodpovedne všetky stanovené úlohy.

Minister sa spojil so slovenskými profesionálnymi vojakmi v Iraku, Afganistane, Bosne a Hercegovine, Cypre, Lotyšsku či Libanone.

Ťažké Vianoce: Kočner môže v kolúznej väzbe kŕmiť holuby a mačky

„Chceme sa vám poďakovať za zodpovedný prístup k plneniu úloh v prospech zabezpečenia mieru a stability v jednotlivých krajinách. Som úprimne hrdý a potešený plnením úloh a výsledkami, ktoré v jednotlivých misiách robíte,“ povedal Gajdoš vojakom.

Jednotlivých veliteľov a ich podriadených pozdravil s blížiacimi sa vianočnými a novoročnými sviatkami. Taktiež sa informoval, ako si plnia jednotlivé jednotky úlohy a ako strávia sviatky. Väčšina vojakov zhodnotila momentálnu situáciu v krajinách, kde v operáciách pôsobia, ako pokojnú.

Na Cypre vojaci napríklad plánujú spoločnú slávnostnú večeru, v Lotyšsku budú variť vojaci vianočnú kapustnicu zo slovenských potravín. Pre slovenských profesionálnych vojakov v Bosne a Hercegovine budú vianočné sviatky a Silvester (31.12.) voľnými dňami, okrem zabezpečenia služieb.

V Afganistane budú mať slovenskí vojaci spoločnú omšu s českými vojakmi. Neskôr večer budú mať kapustnicu. Velitelia deklarovali, že si ich jednotky budú aj napriek sviatočnému obdobiu plniť zodpovedne všetky stanovené úlohy.

Väznice sú preplnené, pomôcť by podľa G. Gála mohli aj elektronické náramky

V zahraničných misiách pôsobí celkovo 482 profesionálnych vojakov. V misiách sa vystriedalo celkovo za dobu samostatnej SR viac ako 18.500 vojakov.

„Slovenskí profesionálni vojaci, ktorí sú v misiách, zabezpečujú plnenie úloh tak, aby v rámci krízového manažmentu, niekedy aj vojnou skúšaných krajinách, zabezpečili pokoj, mier a budovanie demokracie,“ povedal šéf rezortu obrany.

Zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Josef Pokorný uviedol, že od svojich zahraničných kolegov dostávajú pozitívnu väzbu na prácu slovenských profesionálnych vojakov v misiách.

„Naši vojaci musia byť tak pripravení, aby boli schopní pripravovať iných. V porovnaní so štandardom krajín NATO sú na tom v priemere lepšie,“ povedal.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky