Jednou vetou

Aktualizované: Minister školstva Peter Plavčan končí vo funkcii

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan

Foto: archívne, TASR

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) končí vo funkcii. Oznámil to v stredu premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý avizoval, že požiada šéfa SNS Andreja Danka o meno nového ministra. Plavčanovi poďakoval za snahu vysvetliť situáciu s kauzou rozdeľovania eurofondov na ministerstve, podozrenia však podľa neho ostali.

„Spolu s predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom som vyvinul maximálne úsilie, aby problém ďalšieho pôsobenia ministra školstva pána Plavčana bol vyriešený vnútri materskej SNS. Je mi ľúto, ale musím to skonštatovať, že naša misia nebola úspešná. Nevznášam žiadne obvinenia, chcem poďakovať pánovi ministrovi Plavčanovi za úprimnú snahu veci vysvetliť, ale tiene podozrenia pretrvávajú, a preto som nútený požiadať predsedu SNS, aby mi predložil návrh na nového ministra, a to v čo najkratšom čase,“ povedal Fico.

Súčasná vláda nemá alternatívu

Šéf kabinetu poznamenal, že napriek všetkým turbulenciám, ktorými koalícia prechádza, súčasná vláda nemá žiadnu alternatívu. „Slovensko potrebuje vládu, ktorá je proeurópsky orientovaná a ktorá v dôležitých geopolitických pohyboch, ktoré nastávajú, zabezpečí Slovensku dôstojné miesto v jadre EÚ,“ skonštatoval.

Upozornil, že napriek tomu, že vláda nemá alternatívu, si nemôže robiť, čo chce. „Musíme byť dôveryhodní ako v plnení medzinárodných záväzkov, tak v plnení programového vyhlásenia vlády. Musíme byť dôveryhodní vo fiškálnej disciplíne, ale predovšetkým v zužovaní priestoru pre netransparentné a korupčné správanie,“ doplnil Fico. Kauza s eurofondmi podľa neho vyvolala obavy o úmysloch vlády s transparentnosťou.

Zvláštne rozdeľovanie eurofondov

Minister školstva Plavčan od začiatku júla čelil kritike pre zvláštne rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie.

Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Môže vás zaujímať

Danko odovzdal Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana