Jednou vetou

PONDELOK: Minister vnútra končí: Ako vidí jeho odchod opozícia?

Ilustračné foto

hlavne.sk

Minister vnútra Robert Kaliňák prežil za svoju kariéru niekoľko pokusov o jeho odvolanie, no po nátlaku verejnosti i opozície končí na tomto poste. Na pondelkovej tlačovej besede uviedol, že podáva demisiu. Čo na to hovorí opozícia?

Ešte koncom minulého roka, 6. decembra 2017 čelil minister vnútra a vicepremiér Robert Kaliňák pokusu o odvolanie pre dlhodobé nezvládanie funkcie. Po 13. hodinovej rozprave však vďaka podpore koaličných partnerov prežil a svoju stoličku ministra si udržal. Vtedy by hádam nikomu nenapadlo, že o tri mesiace sa podarí niečo, čo sa zdalo byť doposiaľ ako nonsens.

Neodvolateľný sám skončil!

Po brutálnej vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa obyvatelia Slovenska zmobilizovali a viackrát vyšli do ulíc. V piatok minulý týždeň sa dokonca konalo najväčšie zhromaždenie v histórií našej krajiny v mene „Za slušné Slovensko,“ ktoré podporilo svojou účasťou niekoľko desiatok tisíc ľudí po celom Slovensku. Všetci žiadali jedno. Koniec Ficovej vlády a odstúpenie Kaliňáka!

Už počas víkendovej relácie O 5 minút 12 podpredseda vlády a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini naznačil, že strana Smer-SD vie urobiť kroky k personálnym zmenám, no uvidí sa v pondelok. Práve v ten deň zvolal minister vnútra tlačovú konferenciu, kde novinárom a verejnosti oznámil, že podáva demisiu. Za týmto krokom nie je údajne nikto iný a ide o slobodné rozhodnutie, no jeho odchod z funkcie žiadal i koaličný partner strana Most-Híd.

Pôsobil ako nedotknuteľný, ale napokon sám podal demisiu. foto: hlavne.sk | fotokoláž: hlavné.sk

Spravil to pre stabilitu, no Gašpara neodvolá

 ,,Myslím si, že z pohľadu mojej pozície vo vláde aj v strane je dôležité, aby tento krok bol predovšetkým vnímaný ako snaha o stabilitu, snaha o to, aby Slovensko pokračovalo nastúpenej dobrej ceste a aby sme mohli občanom odovzdať tie výsledky, ktoré tento štát má,“ povedal Kaliňák, ktorý sa vyjadroval i k odvolaniu policajného prezidenta Tibora Gašpára. Podľa neho je Gašpar najlepším policajným prezidentom akého sme kedy mali a nikdy za svoje pôsobenie nikdy nezlyhal.

Čo bude s Kaliňákom ďalej a kto si zasadne na jeho stoličku?

Už dlho sa hovorí, že namiesto Kaliňáka by mala zasadnúť na posť ministra vnútra terajšia štátna tajomníčka na vnútre Denisa Saková, no to zatiaľ nepotvrdil. Mnoho ľudí sa pýta, čo bude s Kaliňákom teraz. Pravdepodobne sa vráti do parlamentu ako poslanec, dnes to však nepotvrdil a musí sa rozhodnúť.

Opozícia reaguje!

Redakcia Hlavné.sk oslovilo niektorých našich opozičných politikov, čo si myslia odstúpení R.Kaliňáka a či to vyrieši aktuálnu situáciu, ktorá tu panuje.

Poslanec za stranu SaS Ľubomír Galko. | foto: TASR

,,Kaliňák premárnil už všetky príležitosti na slušný odchod z vlády. Jeho odstúpenie malo zaznieť pred niekoľkými rokmi a ľudia na námestí sa nenechajú oklamať takýmto jedným politickým kostlivcom. Ich hlas na námestiach je zrozumiteľný a skutočným riešením je práve pád Ficovej vlády. Myslím si, že tento krok je zúfalý a Kaliňák dnes nikoho už nezaujíma. Je to politická mŕtvola už dávno.“

Na snímke opozičná poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO-NOVA Veronika Remišová. | Foto: archívne, TASR

,,Oceňujem rozhodnutie ministra vnútra rezignovať zo svojho postu. Malo prísť už dávno, ale lepšie neskoro ako nikdy. Vládna koalícia je v kríze a nikto nevie, ako to dopadne. Či sa rozpadne, alebo bude aj proti vôli ľudí protestujúcich na námestiach pokračovať. V každom prípade vyzývame Roberta Fica, aby si z pána ministra Kaliňáka vzal príklad a priznal zodpovednosť za svoje konanie v posledných týždňoch.“

Boris Kollár
Boris Kollár | Foto: TASR

,,Ja si osobne myslím, že tento krok stačil pred dvoma týždňami a nie dnes.  Ten krok keby urobil pred dvoma týždňami, tak by to neviedlo do takej situácie a upokojilo by sa to. Dnes je to niekde inde a stačiť to nebude. Nejde o opozíciu ale o ľudí, ako to vnímajú. Ja si osobne myslím, že pán premiér neodstúpi ani sa nechystá a to je ťažko od neho očakávať. Jedine ako by mohol odísť, je rozpad alebo odchod Most-Híd.“

Ako vidí celú vec analytik?

Politický analytik Ján Baránek.

,,Rezignácia ministra vnútra nie je stále tá zásadná rekonštrukcia o ktorej hovoril prezident ešte minulý týždeň. Pre Most-Híd by odchod Kaliňáka z postu ministra vnútra mohol postačovať, ale očakávam, že opozícia bude stupňovať a požadovať výmenu na priemiérskej stoličke. Tam je ešte potom otázne, či nový minister vymení policajného prezidenta, na ktorého sa tiež zvyšujú tlaky. Zároveň uvidíme, ako sa bude vyvíjať požiadavka SNS – Antona Hrnka na zmenu na ministerstve spravodlivosti. Nateraz vidíme, že to nie je až taká akútna požiadavka, ale ide skôr o marketing samotného Hrnka.“

SLEDUJEME ONLINE: Politická kríza na Slovensku

Môže vás zaujímať

Tohoročné oslavy 76. výročia SNP budú sprevádzať prísne opatrenia