Jednou vetou

Ministerka školstva bude musieť informovať, čo bude s testovaním piatakov, hovorí Kiska

Prezident Andrej Kiska (vpravo) v Prezidentskom paláci vymenoval kandidátku SNS Martinu Lubyovú (vľavo) za ministerku školstva, vedy, výskumu a športu. V Bratislave, 13. septembra 2017.

Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa prezidenta SR Andreja Kisku verejnosť očakáva jasný signál, že nová ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nom. SNS) pripraví opatrenia, ktoré umožnia získať peniaze na vedu a výskum pre slovenské vedecké tímy a inovatívne firmy.

Zároveň očakáva, že nová ministerka bude musieť v krátkom čase informovať o tom, čo sa bude diať s testovaním piatakov. Prezident to uviedol dnes po tom, čo Lubyovú vymenoval za novú ministerku a zároveň aj za členku vlády.

Ministerstvo je v značnom chaose

„Želám vám veľa síl a energie v službe pre verejnosť. Želám vám veľa odvahy aj rozvahy, keď budete čeliť každodenným výzvam v tak dôležitom a komplikovanom rezorte, ako Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ) je,“ povedal prezident. Podľa neho Lubyová na seba prebrala veľkú zodpovednosť.

„Od tohto okamihu, od vašej práce bude závisieť, či v budúcich rokoch bude Slovensko učiace sa, alebo tak ako doteraz z pohľadu kvality vzdelávania našich detí bude Slovensko naďalej nepoučiteľné,“ povedal Kiska.

Prezident pripomenul, že pred Lubyovou stoja výzvy, ktoré presahujú rozsah jednej volebnej vlády. „Po škandále s rozdeľovaním európskych peňazí na vedu a výskum je rezort školstva dosť zdemoralizovaný, v značnom chaose a neistote ohľadom budúcnosti,“ povedal.

Peniaze na vedu a výskum

Ako doplnil, nová ministerka nebude mať povestných 100 dní, pretože riešenie viacerých problémov podľa neho neznesie odklad. Kiska si myslí, že súčasťou snahy o upokojenie situácie v rezorte školstva musí byť aj definitívne zrušenie spornej eurofondovej výzvy, pre ktorú rezignoval na funkciu Lubyovej predchodca Peter Plavčan.

Podľa Kisku verejnosť očakáva aj jasný signál, že nová ministerka pripraví opatrenia, ktoré umožnia získať peniaze na vedu a výskum pre slovenské vedecké tímy a inovatívne firmy.

„Som presvedčený, že budete musieť v krátkom čase informovať aj o tom, čo sa bude diať s testovaním piatakov. Rozumiem, že o tomto prebieha odborná diskusia, ale nepovažujem za správne, aby sa nejaký dôležitý projekt skončil, lebo naň minister nevyčlenil alebo zabudol vyčleniť peniaze,“ pripomenul Kiska s tým, že ako nová ministerka vstúpi aj do finálne rokovaní o rozpočte rezortu na budúci rok.

Investícia do kvality

„Žiadna reforma, žiadna snaha o zmenu k lepšiemu vo vzdelávaní, vede a výskume sa nezaobíde bez investície do kvality. Na druhej strane je ťažké investovať tak vzácne zdroje v situácii, keď chýba plán, ako rozmeniť tie zámery z národného programu Učiace sa Slovensko na konkrétne reformné kroky smerujúce ku konkrétnym výsledkom,“ poznamenal prezident. Lubyová podľa neho stojí pred náročnou úlohou. Zároveň zdôraznil, že v jej plnení sa môže spoľahnúť na jeho podporu.

Predseda SNS Andrej Danko v pondelok (11.9.) potvrdil, že novou ministerkou školstva sa stane Martina Lubyová zo Slovenskej akadémie vied (SAV). Na tomto poste vystrieda Petra Plavčana, ktorý po kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie abdikoval koncom augusta na svoju funkciu. Lubyová je členkou predsedníctva SAV.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky