Jednou vetou

Ministerka zdravotníctva opätovne poprosila lekárov, aby sa sústredili na pacienta

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská

foto: TASR

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa dnes stretla so zástupcami Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) a vedením Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a na spoločnom stretnutí si vypočula obe strany. Šéfka rezortu zdravotníctva hneď po tom, ako ju v piatok, 21.12., ZAP požiadal o stretnutie, ho zvolala hneď na najbližší pracovný deň.

„Prácu lekárov si vysoko vážim a nedovolím, aby sa destabilizoval ambulantný sektor, preto som si chcela vypočuť naraz obe strany,“ uviedla Andrea Kalavská.

Ministerka zdravotníctva opätovne zopakovala, že ako regulátor do zmluvných vzťahov ani do ich vyjednávania medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi nevstupuje a poprosila obe strany, aby našli riešenie, ktoré zabezpečí kontinuálne poskytovanie zdravotnej starostlivosti. „Ako ministerka zdravotníctva sa snažím a budem sa vždy snažiť o to, aby lekári dostávali za svoju prácu adekvátne zaplatené. Preto sme počas celého roka aktívne rokovali s ministerstvom financií, kde výsledkom bolo navýšenie do ambulantného sektora o 50 miliónov eur, je tu bezlimitné prostredie zo strany VšZP, zvýšila sa cena bodu. Preto prosím, sústreďme sa na pacienta a poskytovanie zdravotnej starostlivosti, nestresujme ho a rokovania, prosím, nech sa dejú korektne bez stresovania spoločnosti. Ak má jedna zo strán problém, prosím, nech si ho vydiskutujú, ale nech nezaťažujú tým pacienta,“ povedala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Rooseveltovu nemocnicu čaká obnova za 100 mil. eur, vyhlásil Pellegrini

„Všetci lekári združení v Zdravite, ktorých je približne 3 000, už dostali dodatky k zmluvám zo strany VšZP, ktoré sú podpísané. Ako lekár vyzývam zvyšné percento kolegov, aby podpísali zmluvy a nevnášali negatívne emócie do vzťahu lekár-pacient,“ povedal Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov.

„Dnes som si vypočula, že VšZP ponúka ambulantnému sektoru jedny z najlepších podmienok, preto opätovne prosím lekárov, aby sa sústredili na pacienta,“ povedala šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

Kalavská má rada vianočné pečenie, Šebová púšťa kapra na slobodu

Asociácia štátnych nemocníc ako aj Asociácia nemocníc Slovenska dnes zároveň vyhlásili, že v prípade potreby bude o pacientov, ktorých zvyšné percento lekárov združených v ZAP nepodpíše zmluvy, adekvátne postarané.

„Ubezpečujeme všetkých pacientov, že v prípade potreby bude o nich postarané a, samozrejme, budú mať poskytnutú plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť. Tento spor by však pacient v žiadnom prípade nemal pocítiť, pretože prioritnou povinnosťou každého lekára musí byť plnohodnotne sa postarať o všetkých svojich pacientov,“ povedal prezident Asociácie štátnych nemocníc Milan Maďar.

Kalavská odmieta obvinenia SaS o prepojeniach na farmafirmy

„Takisto opätovne ubezpečujeme, že v prípade potreby sme ochotní poskytnúť pacientom zdravotnú starostlivosť vo všetkých našich nemocniciach združených v Asociácií nemocníc Slovenska,“ vyjadril sa Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska.

„Ministerstvo zdravotníctva situáciu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni dôsledne a kontinuálne  sleduje. Prioritou pre nás je, aby bola pacientom kontinuálne poskytovaná zdravotná starostlivosť s dôrazom na plnenie si zákonných povinností všetkých zúčastnených strán. Zdôrazňujem, že do zmluvných vzťahov ani do rokovaní s poisťovňami nevstupujeme. V prípade, že sa na základe Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vykonaného dohľadu v budúcnosti preukáže, že VšZP nepostupovala v súlade so zákonom stanoveným spôsobom, nemám problém vyvodiť adekvátne kroky voči zodpovedným,“ uzavrela ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky