Jednou vetou

Ministerkou vnútra bude Saková, prezident Kiska si ju pozval do paláca

Denisa Saková

foto: TASR

Novou ministerkou vnútra bude štátna tajomníčka rezortu vnútra Denisa Saková, ktorú nominuje Smer-SD. V utorok popoludní ju prijme prezident SR Andrej Kiska. Potvrdil to Kiskov hovorca Roman Krpelan.

„Predseda vlády Peter Pellegrini dnes osobne informoval prezidenta Andreja Kisku, že nominantkou na post ministra vnútra je terajšia štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková. Prezident si ju dnes na 15.00 h pozval do Prezidentského paláca,“ uviedol Krpelan.

O nominácii rozhodlo užšie vedenie Smeru-SD, rozhodujúce slovo má predsedníctvo strany. Hovoriť o nej bude aj Koaličná rada, ktorá sa zíde o 15.30 h v Národnej rade SR.

Post ministra vnútra sa uvoľnil po tom, čo odstúpil Tomáš Drucker. Rezignoval, keď sa rozhodol neodvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Rezort dočasne vedie premiér Peter Pellegrini. Smer-SD pravidelne pripomína, že prezident musí vymenovať kandidáta, ktorého mu predloží predseda vlády.

Profil novej ministerky vnútra

Denisa Saková sa narodila 17. apríla 1976 v Nitre. Študovala na Gymnáziu E. Gudernu v rodnom meste. V rokoch 1994-1999 sa vzdelávala na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave v odbore Finančná sústava, peňažníctvo. Doktorandské štúdium si doplnila v rokoch 1999-2006 opäť na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave v odbore poisťovníctvo.

Jej prvým zamestnaním bola v rokoch 1998-2001 funkcia konzultanta v akciovej spoločnosti Delta E.S. E. a.s. Nasledovala prax pre Capgemini Ernst & Young, s.r.o. kde pôsobila ako seniorkonzultant do roku 2003. Riaditeľkou divízie aplikácií v E.ON IT Slovakia, s.r.o bola menovaná v rokoch 2003-2007.

Nasledujúce tri roky 2007-2010 zastávala funkciu riaditeľky sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti na Ministerstve vnútra SR. V rokoch 2011-2012 bola menovaná do funkcie vedúcej úseku koordinácie poskytovaných služieb v E.ON IT Slovakia, s.r.o. Funkciu vedúcej služobného úradu na Ministerstve vnútra SR vykonáva od roku 2012.

Denisa Saková je rozvedená, má jedno dieťa.

Môže vás zaujímať

Testy vo štvrtok odhalili koronavírus u 679 ľudí, pribudlo šesť úmrtí