Jednou vetou

Ministerstvo obrany predstavilo návrh novej Obrannej stratégie SR

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Ministerstvo obrany SR predstavilo zástupcom mimovládnych organizácií, Združeniu bezpečnostného a obranného priemyslu SR a nezávislým expertom návrh novej Obrannej stratégie SR. Predstaviteľom odbornej verejnosti ju na rokovaní odprezentoval štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

Obranná stratégia SR je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Naposledy bola aktualizovaná v roku 2005. Vo svojej novej podobe reaguje na zväčšovanie rizík v meniacom sa bezpečnostnom prostredí.

„Dáva dôraz na primárnu zodpovednosť Slovenskej republiky za svoju obranu, ako aj plnenie záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv v oblasti obrany, ktorými je Slovensko viazané, či už v rámci NATO, alebo Európskej únie,“ priblížila Capáková.

Rezort obrany zároveň oslovil ďalších 35 subjektov mimovládneho sektora a akademické inštitúcie s avízom o medzirezortnom pripomienkovom konaní a možnosti poslať prípadné podnety.

Ministerstvo sa k spolupráci s mimovládnou bezpečnostnou komunitou hlási aj ako k jednému zo svojich záväzkov z Programového vyhlásenia vlády SR. Zároveň však zdôrazňuje, že za tento dokument a jeho obsah nesie zodpovednosť ministerstvo obrany a vláda SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky