Jednou vetou

Aktualizované: Matečná je dočasnou ministerkou školstva, zmeny však nechystá

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná

Foto: TASR

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR od 1. septembra dočasne povedie ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS). Poverí ju prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok (31. augusta) po tom, čo prijme od súčasného ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS) demisiu.

TASR o tom informoval poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan. Ako ďalej Kancelária prezidenta SR pre TASR potvrdila, minister školstva sa aktu osobne nezúčastní.

Danko neoznámil meno nového ministra

Plavčan odchádza z funkcie po tom, čo ho na to v stredu (16.8.) vyzval premiér Robert Fico (Smer-SD). Predseda vlády to zdôvodnil tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva.

Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu. Danko meno nového ministra ešte neoznámil.

Zmeny na ministerstve školstva

Ministerka pôdohospodárstva chce na ministerstve školstva upokojiť situáciu, no na zmeny sa nechystá. „Ja nie som človek, ktorý by chcel robiť nejaké zmeny, odo mňa sa ani neočakáva, aby som robila nejaké zmeny a zásadné rozhodnutia.“

„Treba zabezpečiť normálny bežný chod ministerstva, beriem to ako dočasné poverenie,“ zdôraznila. Priznala, že keďže rezort školstva patrí SNS, výber nebol „veľmi široký“. Jej prioritou však bude, aby základné činnosti, ktoré ministerstvo má vykonávať, aj vykonávalo.

„Nečakajte, že to budú nejaké prelomové veci, veď nie som ani odborník, ja budem viesť prioritne ministerstvo pôdohospodárstva, rozvoja a vidieka,“ uviedla.

Čerpanie eurofondov je v ohrození

Nechcela špecifikovať presne, kedy ju nahradí nový minister školstva, domnieva sa však, že strana sa bude usilovať nájsť vhodného kandidáta čo najskôr. „V ohrození je, samozrejme, čerpanie eurofondov, čiže nebolo by šťastné, aby sa to naťahovalo.“

Myslí si, že rokovanie s odborármi ohľadom platov počká až na nového ministra školstva. Už teraz však potvrdila, že na začiatku školského roka nebude na Slovensku, pretože sa zúčastní na rokovaní neformálnej Rady EÚ v Estónsku, v rámci ktorej sa má riešiť problematika holandských vajec.

Môže vás zaujímať

Koaliční poslanci sa nezhodujú, či by mal Kyselica pôsobiť v parlamente