Jednou vetou

Ministerstvo školstva zastavilo konanie vo veci registrácie SAV

Slovenská akadémia vied

foto: TASR

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR zastavilo konanie vo veci registrácie Slovenskej akadémie vied (SAV). Rozhodnutie vydalo 10. septembra po prerokovaní s Generálnou prokuratúrou SR. Informoval odbor komunikácie rezortu s tým, že rozhodnutie vyplýva z návrhu prokuratúry.

Ministerka Martina Lubyová (nominantka SNS) prerokovala obsah návrhu GP s prokurátorom GP SR. Podľa rezortu sa aj po tom opätovne potvrdilo, že ministerstvo nemohlo uskutočniť zápis navrhovaných údajov do registra verejných výskumných inštitúcií (VVI), a to z dôvodu nedodržania zákonom stanovených postupov a termínov zo strany zriaďovateľa, teda Slovenskej akadémie vied (SAV). Upozornilo, že inak by konalo v rozpore so zákonom.

Ministerstvo tiež oznámilo, že v najbližších dňoch zamestná špecializovaného pracovníka na komunikáciu medzi štatutármi organizácií v rámci pracovných skupín. Tie začnú od budúceho týždňa pracovať na riešení stavu v oblasti administratívy a sociálnych otázok spojených s plánovanou transformáciou.

HORÚCA AKTUALITA: Lucia Žitňanská odchádza z Most-Híd

Výskumná agentúra zase vydá usmernenie vo veci výzvy Dlhodobý strategický výskum (DSV), ktoré umožní SAV hlásiť sa do nej v ľubovoľnej právnej forme. „Týmto krokom sa odstraňuje akákoľvek pochybnosť o možnosti účasti SAV a jej ústavov vo výzvach DSV bez ohľadu na ich právny status,“ poukázalo ministerstvo.

Rezort upravil aj splátkové kalendáre dotknutým organizáciám SAV, ktoré platia korekcie v oblasti eurofondov. „Ministerstvo sa tiež v záujme SAV odvolalo na Ministerstve financií SR vo veci korekcie vo výške 730.000 eur, ktorú má SAV zaplatiť na základe nálezu Úradu pre verejné obstarávanie v súvislosti s nezákonným postupom Úradu SAV pri verejnom obstarávaní nábytku vyhlásenom v roku 2015,“ doplnil odbor komunikácie.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Novinka na hraniciach. Toto oznámil Matovič s Babišom v Prahe