Jednou vetou

Ministerstvo spustilo portál, ktorý má pomôcť žiakom, rodičom a učiteľom

Minister školstva Branislav Gröhling.

Foto: SITA

Portál ucimenadialku.sk vytvorilo spolu s viacerými mimovládnymi organizáciami

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) spustilo portál na podporu dištančného vzdelávania. Poslúžiť má ako nástroj oficiálnej komunikácie počas prerušeného vyučovania na školách v čase mimoriadneho stavu v súvislosti s pandémiou. Povedal to minister školstva Branislav Gröhling dnes na tlačovej besede. Portál www.ucimenadialku.sk vytvorilo ministerstvo spolu s viacerými mimovládnymi organizáciami. Dodal, že web „nič nestál“.

Cieľom webovej stránky je pomôcť zorientovať sa v množstve informácií nielen pedagógom a odborným zamestnancom, ale aj zriaďovateľom škôl, žiakom a rodičom. Sú na nej zhrnuté všetky dôležité termíny a usmernenia pre školy a školské zariadenia, no Gröhling chápe, že vyučovanie v škole nenahradia úplne. Verí však, že portál pomôže mnohým učiteľom v ich práci a k žiakom dostane interaktívne a zaujímavé vzdelávacie materiály. Ďalej poznamenal, že ide o spoločné úsilie viacerých aktérov v školstve. Portál podľa ministra vytvorili v krátkom čase a nestálo ich to nič.

„Hoci súčasná situácia je pre nás všetkých nová a často nie je ľahká, veríme, že vďaka spoločnému hľadaniu riešení, vzájomnej empatii a dôvere, ale aj inšpirácii a podpore sa ju podarí zvládnuť,“ povedala Miroslava Hapalová, ktorá na tlačovej konferencii zastupovala mimovládky. Na stránke sa podieľala Slovenská komora učiteľov (SKU), Centrum inkluzívneho vzdelávania,

To dá rozum, Komenského inštitút, či iniciatíva Deti nepočkajú spolu so zástupcami Inštitútu vzdelávacej politiky ministerstva školstva. Viktor Križo zo SKU odporúča, aby všetky zložky komunikovali partnersky a rovnocenne. Podľa neho je potrebné vyhnúť sa príkazom „zhora nadol“ a začať spolupracovať a hľadať dohody pre každého prijateľné. „Všetci sme rovnocenne na jednej lodi a musíme si vychádzať v ústrety,“ dodal.

Rodičia a žiaci môžu na stráne nájsť aj prehľad elektronických zdrojov dostupných on-line. Zoznam sa zameriava na zdroje pre materské, základné a stredné školy. Nachádzajú sa tu odkazy na rozmanité druhy materiálov.

Napríklad interaktívne učebné materiály pre žiakov, náučné videá, interaktívne cvičenia a testy, elektronické učebnice, metodické materiály pre učiteľov či mobilné aplikácie. Do zoznamu zaradili výlučne zdroje, ktoré sú v slovenskom alebo českom jazyku a vo väčšine prípadov sú dostupné zadarmo.

Súčasťou webstránky je aj prehľad dostupných komunikačných nástrojov a platforiem, elektronických zdrojov a existujúcej podpory pre školy, pedagogických a odborných zamestnancov ako aj pre rodičov. Mnohé spoločnosti poskytujúce on-line vzdelávanie sa rozhodli zadarmo sprístupniť svoj obsah po dobu trvania mimoriadnej situácie.

Od pondelka 30. marca by zároveň mala verejnoprávna televízia vysielať pre žiakov od 9:15 do 11:00. Do programu by mala začleniť prvky vzdelávania pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia či pre tie so zdravotným postihnutím. Minister dnes na tlačovej besede priblížil, že vysielanie bude tlmočené do znakovej reči.

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia škôl do odvolania. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť.

Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami. Každú nedeľu budú zatvorené aj potraviny, drogérie, lekárne, predajne tlače či krmív pre zvieratá. Dôchodcovia budú mať na nákupy vyčlenený čas od 9:00 do 12:00. Zavádza sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti.

Môže vás zaujímať

Čaputová v stredu vymenuje chýbajúceho sudcu Ústavného súdu SR