Jednou vetou

Ministerstvo vnútra nechce rozšíriť možnosti voľby zo zahraničia

Ministerstvo vnútra
Budova Ministerstva vnútra SR v Bratislave.

Foto: TASR

Ministerstvo vnútra (MV) SR v súčasnosti nepripravuje a neplánuje novelu zákona, ktorá by umožnila Slovákom voliť zo zahraničia pri iných ako parlamentných voľbách. Uuviedol to jeho tlačový odbor. Podľa iniciatívy Srdcom doma pritom rozšírenie voľby zo zahraničia podporuje 62 poslancov Národnej rady SR vrátane desiatich koaličných. Kladne sa k nemu vyjadrili aj strany Most-Híd, SaS, OĽaNO, Sme rodina a ĽSNS.

Strana Most-Híd by si podľa jej hovorkyne Kláry Debnár rozšírenie voľby zo zahraničia vedela predstaviť, nie však pri komunálnych voľbách a voľbách do VÚC. Mohli by fungovať napríklad cez internet. „Pred samotnou zmenou volebného zákona je potrebné vyriešiť všetky sporné a nedoriešené otázky v súvislosti s elektronickým podpisom,“ zdôraznila Debnár. Či by strana so zákonom prišla, ak by rezort vnútra riadil jej nominant, hovorkyňa nepovedala.

SaS si vie predstaviť rozšírenie voľby poštou na voľby do Európskeho parlamentu, perspektívne aj na regionálne a komunálne voľby. „V prípade, že by sa volilo aj na veľvyslanectvách a konzulátoch, tak by sa rozšírenie mohlo tiež v zásade okamžite týkať aj prezidentských volieb – bez potreby zmeny Ústavy SR, z dôvodu času medzi prvým a druhým kolom,“ povedal za stranu poslanec Národnej rady (NR) SR Martin Klus. Rozšírenie voľby by podľa neho pravdepodobne bolo aj v programovom vyhlásení vlády, v ktorej by SaS bola.

Prezident Finančnej správy František Imrecze rezignoval

„OĽaNO je za to, aby bolo umožnené voličom voliť poštou okrem parlamentných volieb aj pri voľbách do samosprávy obcí, pri voľbách do VÚC, pri prezidentských voľbách a tiež pri voľbách do Európskeho parlamentu. Ak by bol do parlamentu predložený takýto návrh, poslanci hnutia OĽaNO by ho podporili. Ak by ministerstvo vnútra riadil náš nominant, určite by urobil všetko pre to, aby našim občanom žijúcim v zahraničí bolo umožnené voliť zo zahraničia,“ napísal hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

Strana Sme rodina napísala, že súhlasí, aby mali pri voľbe prezidenta slovenskí občania analogické možnosti voľby ako pri parlamentných voľbách. K ostatným možnostiam sa nevyjadrila. S rozšírením možností pre Slovákov žijúcich v zahraničí a zjednodušením voľby zo zahraničia súhlasí aj ĽSNS. Za stranu sa vyjadril poslanec NR SR Milan Uhrík.

Koaličná SNS na otázky TASR neodpovedala. Iniciatíva však tvrdí, že podľa jej informácií by SNS aj Most-Híd návrh podporili, ak by prišiel od MV SR, ktorému šéfuje strana Smer-SD.

Ako podporovateľov voľby zo zahraničia iniciatíva z koaličných poslancov uvádza Erika Tomáša (Smer-SD), Mariána Kéryho (Smer-SD), Mareka Maďariča (Smer-SD), Karola Farkašovského (SNS), Antona Hrnka (SNS), Jaroslava Pašku (SNS), Martina Fedora (Most-Híd), Editu Pfundtner (Most-Híd) a Katarínu Cséfalvayovú (Most-Híd). „Neznamená to nutne, že podpísali petíciu Srdcom doma. Nezhodujú sa v tom, v ktorých voľbách by občania SR mali mať možnosť voliť zo zahraničia, ani v spôsobe voľby, ktorú by chceli občanom v zahraničí ponúknuť,“ upozorňuje združenie.

Člen petičného výboru Srdcom doma Samuel Zubo uviedol, že po rozhovoroch s poslancami zistil, že mnohí z nich súčasné znenie volebného zákona nepoznajú. Niektorí si myslia, že občania už dnes majú možnosť voliť na zastupiteľských úradoch. Iní sú zas presvedčení, že kto chce, zariadi si veci tak, aby na voľby pricestoval. „Stovky či tisíce občanov sú vyslané do zahraničia a plnia si povinnosti pre SR. Sú to diplomati, pracovníci medzinárodných inštitúcií, vojaci v misiách. Oni sa v žiadnom prípade nemôžu zbaliť a ísť na otočku domov voliť prezidenta,“ argumentuje Zubo.

Opozícia víta odchod Imreczeho z finančnej správy

„Najčastejší dôvod odmietnutia nášho návrhu sa opiera o predstavu, že ľudia by mali voliť tam, kde žijú. Tu zdôrazňujeme, že NR SR nežiadame o zmenu toho, kto je oprávnený voliť. Ten, kto je oprávnený voliť na Slovensku, mal by mať možnosť odvoliť aj zo zahraničia. Týka sa to aj občanov, ktorí vycestujú raz za rok. Môže sa to stať práve v termíne volieb,“ dodáva Zubo.

Petíciu iniciatívy do konca minulého týždňa (16.9.) osobne podpísalo 830 ľudí, 2390 sa pripojilo online. V súčasnosti sa iniciatíva snaží o stretnutie s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD), jej kancelária však iniciatíve odporučila stretnutie s riaditeľku sekcie verejnej správy Evou Chmelovou. S ňou sa iniciatíva stretla už predtým. „Vyjadrila pripravenosť odboru na zmenu zákona,“ povedal Zubo.

Iniciatíva tiež skúma, či by nebolo vhodné podať sťažnosť na ústavný súd. Najzásadnejšie je podľa nej zvýšenie volebnej účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), v ktorej Slovensko patrí k najhorším v EÚ. Slováci, ktorí sa v čase volieb nachádzajú v zahraničí, môžu voliť poštou od roku 2006. Táto možnosť sa však týka len parlamentných volieb. Voliči o ňu musia vopred požiadať a poštovné platia sami.

Môže vás zaujímať

RTVS sa ohradzuje voči Čekovského vyhláseniam o predraženej výrobe