Jednou vetou

VLÁDA: Kontroly na hraniciach sa predĺžia do 27. mája

Vláda SR pred schválením programového vyhlásenia, 19. 4. 2020

foto: TIO ÚV SR

Štáty Európskej únie, ktoré sú členmi schengenského priestoru, môžu obnoviť kontroly na vnútorných hraniciach najviac na 10 dní. Následne je možné ich predĺžiť o ďalších 20 dní, a to aj opakovane

Kontroly na hraniciach s Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a Maďarskom sa predĺžia do 27. mája. Vláda dnes schválila nariadenie z dielne rezortu vnútra, podľa ktorého bude vstup na územie SR naďalej možný na vybraných hraničných priechodoch a letiskách. „Pôjde o druhé predĺženie dočasného obnovenia kontroly hraníc na vnútorných hraniciach SR za účelom zníženia rizika šírenia koronavírusu,“ konštatuje predkladacia správa nariadenia.

Štáty Európskej únie, ktoré sú členmi schengenského priestoru, môžu obnoviť kontroly na vnútorných hraniciach najviac na 10 dní. Následne je možné ich predĺžiť o ďalších 20 dní, a to aj opakovane. Podmienkou je pretrvávanie závažného ohrozenia verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti. Vláda raz rozhodla o predĺžení kontrol na hraniciach, pričom toto predĺženie vyprší 8. mája.

K vstupu do SR bude podľa nariadenia možné využiť hraničné priechody Bratislava – Jarovce – Kittsee (diaľnica), Bratislava – Jarovce – Kittsee (stará cesta), Bratislava – Petržalka – Berg a Moravský Svätý Ján – Hohenau s Rakúskom, Trstená – Chyžné a Vyšný Komárnik – Barwinek s Poľskom a Svrčinovec – Mosty u Jablunkova, Makov – Bílá-Bumbálka, Horné Srnie – Brumov-Bylnice, Drietoma – Starý Hrozenkov, Moravské Lieskové – Strání, Lysá pod Makytou – Střelná, Vrbovce – Velká nad Veličkou, Brodské – Břeclav (diaľnica), Holíč – Hodonín a Skalica – Sudoměřice (nová cesta) s ČR. Na hranici SR s Maďarskom je zase možné využiť priechody Bratislava Čunovo – Rajka (diaľnica), Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom, Štúrovo – Esztergom, Šahy – Parassapuszta, Slovenské Ďarmoty – Balassagyarmat, Šiatorská Bukovinka – Salgótarján, Kráľ – Bánréve, Milhosť – Tornyosnémeti (cesta I/17), Milhosť – Tornyosnémeti cesta (cesta R4), Hosťovce – Tornanádaska a Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (cestný prechod). Za účelom príchodu na Slovensko je tiež možné využiť letiská v Bratislave, Košiciach, Poprade, Piešťanoch, Sliači, Žiline, Prievidzi, Nitre alebo v Jasnej.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky