Jednou vetou

Ministri nemajú bližšie informácie o zásahu NAKA v NASES

Prvý rad zľava: Podpredseda vlády pre legislatívu a strategický plánovanie Štefan Holý, minister hospodárstva a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík, predseda vlády SR Igor Matovič, ministerka pre investície a regionálny rozvoj a podpredsedníčka vlády Veronika Remišová, minister financií Eduard Heger, druhý rad zľava: Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister vnútra Roman Mikulec, minister dopravy Andrej Doležal, minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, minister obrany Jaroslav Naď, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, tretí rad zľava: Minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister školstva Branislav Gröhling, minister životného prostredia Ján Budaj a ministerka kultúry Natália Milanová na spoločnej fotografii pred budovou Úradu vlády pred rokovaním 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 21. marec 2020.

Foto: SITA/Martin Medňanský

Štyri osoby zadržali policajti NAKA pri akcii v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES)

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) nemá bližšie informácie o policajnom zásahu v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES). Ako dnes povedal médiám pred rokovaním vlády, na záležitosť sa však bude polície pýtať.

Ak by sa potvrdili informácie o monitorovaní komunikácii predstaviteľov štátu, podľa ministra vnútra by bolo vhodné zamyslieť sa nad úrovňou kybernetickej bezpečnosti. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) potvrdil, že problematiku bezpečnosti komunikácie štátnych predstaviteľov už v minulosti riešilo aj Vojenské spravodajstvo.

„Teraz nič bližšie nepoviem, musíme si počkať na záver vyšetrovania,“ povedal Mikulec.

Podľa Naďa je kybernetická bezpečnosť jedna z oblastí, na ktoré je potrebné klásť dôraz. „Prebieha vyšetrovanie, kým nebude vyšetrovanie uzavreté, tak akákoľvek komunikácia na túto tému by bola zbytočná a kontraproduktívna,“ zdôraznil minister. Potvrdil však, že problematiku bezpečnosti komunikácie štátnych predstaviteľov už v minulosti riešilo aj Vojenské spravodajstvo.

Podľa podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (Za ľudí) je potrebné získať odpovede na otázky, kto mal záujem preniknúť do bezpečnostných štruktúr štátu a ako boli získané informácie využívané. „Polícia zobrala nejaké zariadenia z nášho úradu, prebiehajú na nich úkony,“ povedala.

Štyri osoby zadržali policajti NAKA pri akcii v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES). Ako informovala polícia na sociálnej sieti, s podozrivými vyšetrovateľ vykonáva procesné úkony. Viac informácií však polícia o prípade neposkytla, aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu objasňovania a vyšetrenia veci. Ako dodali policajti, viac informácií bude možné povedať, až keď to procesná situácia dovolí.

Podľa medializovaných informácií má polícia podozrenie, že štátna počítačová sieť Govnet bola celá odpočúvaná.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky