Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) nemá bližšie informácie o policajnom zásahu v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES). Ako dnes povedal médiám pred rokovaním vlády, na záležitosť sa však bude polície pýtať.
Ak by sa potvrdili informácie o monitorovaní komunikácii predstaviteľov štátu, podľa ministra vnútra by bolo vhodné zamyslieť sa nad úrovňou kybernetickej bezpečnosti. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) potvrdil, že problematiku bezpečnosti komunikácie štátnych predstaviteľov už v minulosti riešilo aj Vojenské spravodajstvo.
„Teraz nič bližšie nepoviem, musíme si počkať na záver vyšetrovania,“ povedal Mikulec.
Podľa Naďa je kybernetická bezpečnosť jedna z oblastí, na ktoré je potrebné klásť dôraz. „Prebieha vyšetrovanie, kým nebude vyšetrovanie uzavreté, tak akákoľvek komunikácia na túto tému by bola zbytočná a kontraproduktívna,“ zdôraznil minister. Potvrdil však, že problematiku bezpečnosti komunikácie štátnych predstaviteľov už v minulosti riešilo aj Vojenské spravodajstvo.
Podľa podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (Za ľudí) je potrebné získať odpovede na otázky, kto mal záujem preniknúť do bezpečnostných štruktúr štátu a ako boli získané informácie využívané. „Polícia zobrala nejaké zariadenia z nášho úradu, prebiehajú na nich úkony,“ povedala.
Štyri osoby zadržali policajti NAKA pri akcii v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES). Ako informovala polícia na sociálnej sieti, s podozrivými vyšetrovateľ vykonáva procesné úkony. Viac informácií však polícia o prípade neposkytla, aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu objasňovania a vyšetrenia veci. Ako dodali policajti, viac informácií bude možné povedať, až keď to procesná situácia dovolí.
Podľa medializovaných informácií má polícia podozrenie, že štátna počítačová sieť Govnet bola celá odpočúvaná.