Jednou vetou

Ministri odkazujú Kamenickému: Šetríme, ako sa len dá. Obraciame každé euro!

Minister financií Ladislav Kamenický

foto: TASR - Pavel Neubauer

Rast hrubého domáceho produktu (HDP) sa spomalil výraznejšie, než rezort financií očakával. Ak aktuálne spomalenie bude pokračovať v druhom polroku, situácia bude podľa ministra Ladislava Kamenického vážna. Minister dokonca pripustil aj ohrozenie cieľa vyrovnaného rozpočtu v tomto roku. Kolegov vo vláde preto vyzval, aby začali šetriť.

Kamenický vyzval ministrov, aby spoločne začali šetriť. „Každý musí začať sám od seba a namiesto ďalších požiadaviek, ktoré prichádzajú na Ministerstvo financií SR na dodatočné peniaze, začať hľadať úspory vo vlastných rezortoch tak, aby sme dokázali ušetriť ďalšie peniaze,“ vyhlásil minister financií.

 

Podľa Lubyovej úspory vznikajú vždy

Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) chápe výzvu ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) na šetrenie v rezortoch. Reagovala tým, že úspory v rezorte vznikajú vždy. Pokračovať však budú v rezorte podľa jej slov v zmysle vládou schváleného Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania.

Kamenický vyzval ministrov, aby začali šetriť

„Samozrejme, že vznikajú vždy aj nejaké úspory, napríklad keď niektorí prijímatelia nevedia vyčerpať dotácie, niektoré projekty sa nerealizujú v takom rozsahu, ako by sa mali. Budeme ich využívať na to, aby sme pomohli pánovi ministrovi financií vykryť schodky,“ skonštatovala Lubyová. Vysvetlila tiež, že rezort má výdavky už naplánované aj v programe rozvoja výchovy a vzdelávania.

Šetríme, ako sa len dá, odkázala Saková

Rezort vnútra šetrí, ako sa len dá. Ak nájde voľné zdroje, tak ministerstvu financií pomôže. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) to povedala po stredajšom (21. 8.) rokovaní vlády.

Zamestnávatelia nesúhlasia s návrhom zákona Smeru-SD o výške minimálnej mzdy

„Vzhľadom na to, aký sme veľký rezort s 50.000 zamestnancami, a na to, aký máme rozpočet, tak si dovolím tvrdiť, že šetríme, ako sa len dá už pri normálnej bežnej prevádzke,“ uviedla ministerka. Akceptuje, že minister financií má svoje záväzky a ak finančnú rezervu v rezorte vnútra nájde, tak ministerstvu financií rada pomôže.

Podľa Sakovej treba vyhodnotiť prognózu po treťom štvrťroku a na základe toho sa pozrieť, čo rezort vnútra čaká. „Nemôžem povedať hliadke, že nemajú začo natankovať, alebo si nemajú začo kúpiť náboje do strelných zbraní,“ dodala.

Požiadavku na šetrenie rezort diplomacie nedostal, ale skúma možnosti

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR nedostalo od rezortu financií požiadavku na šetrenie. Identifikuje však úspory na rok 2019 a skúma možnosti využitia nedočerpaných výdavkov. Pre TASR to uviedol tlačový odbor rezortu.

Vláda odobrila zvýšenie rozpočtu pre Mochovce o 270 mil. eur, uviedol Žiga

Rezort diplomacie má podľa schváleného rozpočtu na rok 2019 k dispozícii takmer 136,5 milióna eur. Oproti roku 2018 ide o nárast o vyše 17 miliónov eur, ktorý rezort vysvetľoval najmä nákladmi na predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Ministerstvo pri predstavovaní rozpočtu uviedlo, že jeho priority pokrýva len čiastočne.

Rezort obrany: Obraciame každé euro

Ministerstvo obrany (MO) SR tvrdí, že v rezorte obracajú každé euro, aby efektívne získali hodnotu za peniaze. Uviedol to minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

ECB zrejme v septembri prijme balík stimulov na podporu ekonomiky

„V rezorte obrany skutočne obraciame každé euro tak, aby hodnota za peniaze, ktorej sa v zásade držíme, bola efektívne vynaložená, s tým, že, samozrejme, budeme riešiť aj záležitosti zahraničných ciest,“ povedal Gajdoš.

Rezort sa podľa slov ministra sústredí na tie najdôležitejšie úlohy a plnenie záväzkov SR voči NATO a Európskej únii v rámci rozpočtových pravidiel.

 

Môže vás zaujímať

RTVS sa ohradzuje voči Čekovského vyhláseniam o predraženej výrobe