Jednou vetou

Miroslav Lajčák sa stretol s indickým premiérom i šéfkou diplomacie

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák

Foto: TASR

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) absolvoval v dňoch 27.-28. augusta návštevu Indie na pozvanie indickej strany, a to v kontexte nadchádzajúceho prevzatia funkcie predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia (VZ) OSN.

Ako dnes TASR informoval tlačový odbor MZVaEZ SR, Lajčáka prijal premiér indický Naréndra Módí, stretol sa s rezortnou partnerkou Sušmou Svarádžovou i so štátnym ministrom zahraničných vecí M. J. Akbarom. Počas stretnutia s indickým premiérom minister Lajčák predstavil svoje priority pre nadchádzajúce zasadnutie VZ OSN zamerané na zlepšovanie života ľudí, predchádzanie konfliktom, riešenie migrácie, agendu ľudských práv, presadzovanie cieľov udržateľného rozvoja a boja proti klimatickým zmenám.

„Vždy som mal dôveru v OSN. Spolieham sa na pokračujúcu podporu Indie tak, aby táto svetová organizácia zostala naďalej relevantnou a pomáhala pri hľadaní a nachádzaní riešení súčasných globálnych problémov,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie. S indickým premiérom diskutoval aj o otázkach boja proti terorizmu, chudobe, o potrebe vzdelávania najmä mladých ľudí, ako aj o úlohe regionálnych organizácií v medzinárodnom systéme.

Na bilaterálne otázky sa sústredilo rokovanie ministra Lajčáka so štátnym ministrom zahraničných vecí Indie; hovorilo sa o perspektívach vzájomnej spolupráce medzi SR a Indiou v kontexte EÚ aj multilaterálnej diplomacie. Miroslav Lajčák podporil zbližovanie pozícií v rámci strategického partnerstva EÚ-India. Nad rámec oficiálnych podujatí Miroslav Lajčák uskutočnil návštevu regionálneho zastúpenia OSN v Naí Dillí vedeného rezidentným koordinátorom Jurijom Afanasievom, v rámci ktorej sa zoznámil s prácou jednotlivých agentúr OSN v Indii.

Na pozvanie veľvyslanca Hardeepa S. Puriho, predsedu Výskumného informačného systému pre rozvojové krajiny (RIS), sa Lajčák stretol s poprednými indickými odborníkmi na témy OSN, s ktorými si vymenili názory a skúsenosti o fungovaní a načrtol možnosti ďalšieho zlepšovania chodu tejto svetovej organizácie, dodal tlačový odbor slovenského rezortu diplomacie.

Môže vás zaujímať

RTVS sa ohradzuje voči Čekovského vyhláseniam o predraženej výrobe