M. Lajčák vo svojom vystúpení upozornil na obrovskú finančnú medzeru, ktorá chýba pri implementovaní týchto cieľov. Zdôraznil úlohu súkromného sektora, ako kľúčového hráča, ktorý má potenciál túto medzeru vyplniť. „Za udržateľný svet sme zodpovední všetci a bez zdravého udržateľného prostredia nemôže existovať podnikanie,“ uviedol minister. Zároveň upriamil pozornosť na podujatie na vysokej úrovni k financovaniu trvalo udržateľných cieľov, ktoré sa uskutočnilo v júni a na ktorom sa mnohí diskutujúci zhodli, že existuje dostatok finančných prostriedkov na globálnom kapitálovom trhu, avšak problémom je ich nesprávna relokácia. M. Lajčák v tejto súvislosti upozornil na neefektívne využívanie už existujúcich finančných zdrojov.
Na záver svojho vystúpenia zdôraznil, že implementácia trvalo udržateľných cieľov si bude vyžadovať väčšie úsilie, ako aj využívanie inovatívnych a nekonvenčných riešení a prístupov.
Škandál u Lajčáka II: Záhadné podnikanie opitého exfunkcionára
Na záver pracovného dňa sa šéf slovenskej diplomacie zúčastnil na transatlantickej večeri organizovanej ministrom zahraničných vecí USA Mikeom Pompeom. Toto podujatie sa koná tradične na okraj Valného zhromaždenia OSN za účasti ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO a EÚ, prípadne ďalších partnerov s cieľom prediskutovať aktuálne zahraničnopolitické témy, ktoré sú predmetom záujmu na oboch stranách Atlantiku.
Stretnutie potvrdilo existenciu strategického partnerstva medzi EÚ a USA, ktoré je založené na rovnakých hodnotách a cieľoch. Minister Lajčák zdôraznil, že z dlhodobej perspektívy neexistuje iná alternatíva, než je transatlantická väzba, ktorá má možnosť efektívne čeliť aktuálnym výzvam. „Preto je pre nás životne dôležité viesť otvorený dialóg medzi Washingtonom a Bruselom,“ podčiarkol v tejto súvislosti šéf slovenskej diplomacie. Ministri prediskutovali najpálčivejšie zahraničnopolitické otázky, vrátane situácie v Iráne, v Severnej Kórei, na Blízkom východe, vývoj v rusko-ukrajinských vzťahoch, či aspekty energetickej bezpečnosti.