Jednou vetou

Konkurenti do poslednej chvíle. Čaputová aj Mistrík cítia šancu poraziť Šefčoviča

Prezidentskí kandidáti Robert Mistrík a Zuzana Čaputová

autorská koláž hlavne.sk, Facebook, TV Markíza

Svoj boj proti Šefčovičovi nevzdáva ani jeden z nich. Obaja prezidentskí kandidáti - Zuzana Čaputová a Robert Mistrík to vyjadrili v nedeľňajšej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Hoci Čaputová nevylučuje, že by sa napokon vzdala v prospech Mistríka, ten ju v debate obvinil z antikampane proti nemu. Tá to vylúčila.

Niektorí ich taja, iní sú s polovičkami pripravení. Toto sú prvé dámy budúcich prezidentov

Svoj názor vytrvať v predvolebnom boji odvíjajú od posledných predvolebných prieskumov zverejnených len tento týždeň. „Čísla ukázali, že som jednoducho vyzývateľom pána Šefčoviča a zo všetkých kandidátov mám najväčšie šance ho v druhom kole poraziť,“ povedal Mistrík. Čaputová sa zasa odvoláva na výsledky posledného prieskumu, ktorý si objednala u agentúry AKO, kde za Mistríkom zaostáva len o necelé jedno percento a v simulovanom druhom kole by takisto porazila Šefčoviča. „Tie čísla sú potvrdením správnosti rozhodnutia pokračovať v kampani,“ uviedla.

Boj o palác naberá na obrátkach. Šefčovič stále vedie, ale Mistríka už dobieha Čaputová.

Kto sa a kedy vzdá?

Čaputová zároveň nevylúčila, že by v prospech Mistríka predsa len odstúpila, podmienila to však reálnym rizikom, že do druhého kola postúpia Šefčovič a Štefan Harabin. „Ak by boli výrazne pred nami alebo ak by bol pán Harabin tesne za mnou, a páni Šefčovič a Mistrík mali predo mnou výrazný náskok,“ spresnila situácie, v ktorých by sa rozhodla odstúpiť v prospech Mistríka.

Dá sa veriť prieskumom? Takto obstáli pred poslednou voľbou prezidenta!

Prípadné odstúpenie v prospech Čaputovej nevylúčil v kontexte situácie ani Mistrík. „Mojím cieľom je, aby sa prezidentom nestal predstaviteľ Smeru ani temného mečiarizmu, zachovám sa zodpovedne,“ povedal. Čaputovú však obvinil z toho, že sa stal terčom jej volebného tímu, ktorý má na neho útočiť a cez sociálne siete vytvárať dojem o predraženej kampani. Ona to považuje za neodôvodnené obvinenie.

Mistrík obvinil Čaputovej tím

V nedeľu v markizáckom Na telo okrem iného R. Mistrík povedal: „Mrzí ma, že sa cieľom kampane tímu pani Čaputovej stala moja osoba. Po internete sa šíria všelijaké veci, že bola moja kampaň drahá, pritom sme od pani Čaputovej zažili mimoriadne nákladnú internetovú a facebookovú kampaň, akú Slovensko ešte nezažilo,“ povedal Mistrík. Čaputová vylúčila, že by jej tím pracoval na antikampani, či niečom podobnom.

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

Obaja prezidentskí kandidáti sa vyjadrovali v krátkosti i k citlivým spoločenským a politickým témam. Čaputová napríklad k otázke adopcie detí z detských domovov homosexuálnymi pármi. „Považujem za najlepšie, keď dieťa vyrastá s matkou a otcom, ak to však nie je možné a musí byť vychovávané v ústavnej starostlivosti, je lepšie, ak by bolo v spoločnosti dvoch milujúcich ľudí, hoci rovnakého pohlavia,“ priznala.

Kandidujem za seba a prinášam čistý štít, uviedol Šefčovič

Mistrík zasa pripustil, že by za istých okolností podporil zákon o registrovaných partnerstvách. „Som za priznanie niektorých práv párom rovnakého pohlavia, toto je moja pozícia. Ak by sa to teda nespájalo s adopciami detí párom rovnakého pohlavia, zákon o registrovaných partnerstvách by som podpísal,“ uviedol.

TIS začal monitorovať prezidentské kampane

V prípade dekriminalizácie marihuany sa obaja zhodli na zdôraznení preventívneho charakteru prvých trestov. „Súčasná úprava, ktorá robí z držiteľov pre vlastnú potrebu rovnakých páchateľov ako sú díleri, je neprimeraná,“ uviedla Čaputová. Mistrík pripúšťa, že prvé tresty by mali byť na úrovni priestupku s preventívnym účinkom na mladých ľudí. „Bol by som ale veľmi opatrný pri plošnej dekriminalizácii marihuany,“ dodal.

Ak by sa voľby konali v polovici februára, najviac hlasov v 1. kole by získal Šefčovič

Obaja sa zhodli na tom, že o ústavných sudcoch by mal rozhodnúť ešte prezident SR Andrej Kiska v rámci svojich kompetencií. Vyjadrovali sa tiež k tomu, či by mal prezident výraznejšie prevziať právomoci v oblasti zastupovania Slovenska v zahraničí. „Ak by mala byť spochybňovaná proeurópska orientácia Slovenska, vedela by som si to predstaviť,“ uviedla Čaputová. Mistrík súhlasí s takýmto postupom, „ak by to bolo nevyhnutné“, upozornil však na fungujúce nástroje rezortu diplomacie. „Zasa už dopredu nevytvárajme paralelný systém a budovanie novej vetvy zahraničnej politiky,“ zdôraznil.

Spojte sa s nami aj na facebooku a všetko podstatné máte ihneď po ruke. Ďakujeme za každý jeden like 🙂 Nájdete nás tu

Môže vás zaujímať

Najdrahšie volebné kampane mali SMER a PS/SPOLU