Jednou vetou

Aktualizované: Mistrík odstúpil, podporuje Čaputovú

Robert Mistrík a Zuzana Čaputová

autorská koláž hlavne.sk, Facebook

"Z prezidentských volieb odstupujem!" - vyhlásil prezidentský kandidát Robert Mistrík. Svoju podporu odovzdal Zuzane Čaputovej na spoločnej tlačovej konferencii v utorok predpoludním. Motívom tohto aktu mali byť prezidentské prieskumy.

Nepáči sa mu? Danko vo veľkom redizajnuje luxusný dom za 500 000 eur

„Podľa prieskumov, ktoré budú zverejnené v najbližších dňoch nastal čas urobiť tento krok,“ vyhlásil Robert Mistrík. „Snažil som sa správať vždy slušne, aj keď sa to v našej spoločnosti veľmi nenosí,“ pokračoval vo svojom prejave R. Mistrík. „Vyhlasujem nahlas a jasne podporu pani Zuzane Čaputovej,“ uviedol R.Mistrík s tým že nechce aby sa do Prezidentského paláca dostali predĺžené ruky R. Fica a V. Mečiara.

FOTO: Ficove údajné kontakty s mafiou si preklepol aj bývalý šéf ŠtB Lorenc

Zuzana Čaputová sa za podporu poďakovala. Napriek tomu, že jej názory sú liberálnejšie ako Mistríkove, uviedla, že paradoxne to voličom až tak neprekáža. „Píše mi mnoho veriacich a konzervatívnych ľudí a rozhodli sa ma voliť. Nemyslím si, že je to čiernobiele,“ uviedla Z. Čaputová. Výsledky prieskumov zatiaľ Z. Čaputová ani R. Mistrík nezverejnili.

Zuzana Čaputová a Róbert Mistrík počas oznámenia o odstupe Mistríka z prezidentských volieb | Zdroj: Bohdana Volková

Robert Mistrík hradil prezidentskú kampaň drvivou väčšinou z vlastných peňazí, investoval do nej už vyše 370 000 eur z vlastných zdrojov. V budúcnosti sa chce venovať skôr vede než politike.

Zadĺžení poslanci? Viac než polovica poslancov parlamentu má na krku úvery

Podľa posledného prezidentského prieskumu agentúry AKO by od 8. do 12. februára išlo voliť  82,3% voličov.
Hlasy by rozdelili takto:

Maroš ŠEFČOVIČ 18,2
Robert MISTRÍK 15,8  (vzdal sa v prospech Z. Čaputovej)
Zuzana ČAPUTOVÁ 14,7
Štefan HARABIN 12,8
Milan KRAJNIAK 7,8
Béla BUGÁR 7,4
Marian KOTLEBA 6,9
František MIKLOŠKO 5,5
Eduard CHMELÁR 5,0
Martin DAŇO 1,7
József MENYHÁRT 1,5 (vzdal sa v prospech R. Mistríka)
Róbert ŠVEC 1,1
Juraj ZÁBOJNÍK 0,7
Ivan ZUZULA 0,7
Bohumila TAUCHMANOVÁ 0,2

Niektorí ich taja, iní sú s polovičkami pripravení. Toto sú prvé dámy budúcich prezidentov

Prezident SR Andrej Kiska ocenil rozhodnutie Roberta Mistríka, ktorý sa rozhodol odstúpiť z prezidentského súboja v prospech Zuzany Čaputovej. Kiska to uviedol vo svojom stanovisku.  „Veľmi oceňujem postoj pána Mistríka, ktorý urobil veľké rozhodnutie a odstúpil v prospech teraz už jasnej favoritky Zuzany Čaputovej,“ vyhlásil prezident. „Podporujem Zuzanu Čaputovú. Bude dobrou prezidentkou SR,“ skonštatoval Kiska.

„V ťažkých časoch, ktoré prežívame, si vážime ľudí, ktorí vedia pre dobro ostatných a krajiny spraviť zodpovedné rozhodnutia.  Robert Mistrík – podporovaný stranami SaS a Spolu – sa dnes vzdáva v prospech Zuzany Čaputovej. Tým sa zásadne zužuje výber pre demokratického voliča, ktorý si neželá, aby sa prezidentom Slovenskej republiky stal nominant Roberta Fica. Vyjadrujeme podporu Zuzane Čaputovej. Je to dnes jediný demokratický kandidát, za ktorým sa oplatí zjednotiť slušné Slovensko,“ uvádza v stanovisku SaS.

FOTO: Oscarová noc je za nami. Pozrite sa na víťazov!

Na tlačovku reaguje už cez sociálnu sieť aj líder OĽANO Igor Matovič. „Myslím, že dnes už po spoločnej tlačovke Mistrík+Čaputová bude kopa ľudí, ktorí sa obávali Harabina v druhom kole, kľudne spať. Naše volanie po zodpovednosti zrejme bude vyslyšané,“ napísal I. Matovič.

OĽaNO zároveň vyzvalo na zakopanie vojnovej sekery medzi kresťanmi a liberálmi. „Nepodľahnime pokušeniu zviesť hodnotový súboj a odsudzovať Zuzanu Čaputovú za jej osobné názory. Parlament schvaľuje zákony, prezident nie. Prezidentka nemá šancu meniť nič na hodnotovom nastavení SR,“ zdôraznil Matovič. Dodal, že hnutie rešpektuje, ak jeho voliči budú v prvom kole volieb voliť ďalšieho prezidentského kandidáta Františka Mikloška. Podľa Matoviča je to však vyhodený hlas.

Peter Pčolinský zo SME rodina to vidí trochu inak: „Mistrík odstupuje z volieb a na prezidenta podporí Čaputovú… Nie všetci Mistríkovi voliči ju však budú voliť, keďže jej názory sú príliš liberálne. Časť Mistríkovych voličov prejde k Milanovi Krajniakovi, ktorého šanca na postup do druhého kola výrazne stúpne,“ myslí si Pčolinský.

Šefčovič: Prezidentské voľby sú o vízii pre Slovensko, nie o prieskumoch

 

 

Spojte sa s nami na facebooku – nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Pellegrini má obavy, že sa špeciálnym prokurátorom stane Daniel Lipšic