Jednou vetou

Mistríkovi záleží na podpore KDH, ale kultúrno-etické otázky nie sú primárne

Robert Mistrík

foto: TASR

Kandidátovi na prezidenta Robertovi Mistríkovi veľmi záleží, aby ho pred voľbami podporilo aj KDH. Aj keď si nemyslí, že Slovensko potrebuje primárne riešiť kultúrno-etické otázky, je ochotný o svojich názoroch s predstaviteľmi KDH kedykoľvek hovoriť.

Mistrík tak reagoval na uznesenie Rady KDH, podľa ktorého kresťanskí demokrati po vyčerpaní iných možností podporia v prezidentských voľbách kandidáta s podporou opozičných strán, ktorý bude mať najväčšiu šancu dostať sa do druhého. Avšak za predpokladu, že s ním dôjde k dohode v kultúrno-etických otázkach. Opozičným kandidátom s najvyššími preferenciami je momentálne práve Mistrík.

Prezidentské voľby: Hľadá sa spoločný kandidát pravice

„S Alojzom Hlinom (KDH) sme sa počas kampane nestretli, ale volali sme si. Nemyslím si, že Slovensko v tejto situácii potrebuje primárne riešiť kultúrno-etické otázky. Naša krajina čelí úplne iným problémom, a to určite cítia aj kresťanskí demokrati pri pohľade na naše školstvo, zdravotníctvo a pri uvedomení si, ako u nás zlyháva právny štát,“ uviedol Mistrík.

Na druhej strane uznáva, že ľudia majú právo poznať postoje človeka, ktorý kandiduje na najvyšší post v štáte aj na kultúrno-etické otázky. „Niekoľkokrát som ich jasne deklaroval a ako dobrá referencia môže slúžiť môj rozsiahly rozhovor pre konzervatívny denník Postoj, kde som veľmi otvorene hovoril o týchto citlivých témach,“ dodal.

Prezidentskí kandidáti: Ako budú tráviť Vianočné sviatky?

Rada KDH prijala v sobotu (15.12.) uznesenie, ktoré má tri časti. Podľa prvej kresťanskí demokrati nepostavia vlastného prezidentského kandidáta. Podľa druhej preferujú spoločného konzervatívneho kandidáta, ktorého mali vyprofilovať primárky medzi Františkom Mikloškom a predsedníčkou poslaneckého klubu OĽaNO Veronikou Remišovou. Mikloško však takýto postup odmietol s tým, že ide o vzdušný zámok. „Nebudem sa ako nezávislý prezidentský kandidát zúčastňovať ako karta kortešačky medzi politickými stranami,“ odkázal.

Hlina napriek tomu šancu vidí. „Ešte stále tomu nejakú malú dušičku dávam. Verím v politický rozum kandidátov a ich podporovateľov. Ale môžem sa mýliť, v určitých momentoch bude tento variant ‚pasé‘. A potom je tu tretia možnosť,“ povedal na margo podpory opozičného kandidáta s najväčšou šancou prebiť sa do druhého kola. Zároveň si však myslí, že v tom prípade treba povedať, kto preberie zodpovednosť za trieštenie hlasov.

S vlastnou výzvou k prezidentským voľbám prišlo aj OĽaNO. Apelujú v nej na Mistríka, Mikloška a Zuzanu Čaputovú, aby sa medzi sebou dohodli v prospech jedného a toho Obyčajní podporia. Mistrík tu upozornil, že podmienky OĽaNO nie sú na mieste, keďže Mikloško opakovane potvrdil neochotu podporiť silnejšieho kandidáta.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky