Jednou vetou

Mistríkovi záleží na podpore KDH, ale kultúrno-etické otázky nie sú primárne

Robert Mistrík

foto: TASR

Kandidátovi na prezidenta Robertovi Mistríkovi veľmi záleží, aby ho pred voľbami podporilo aj KDH. Aj keď si nemyslí, že Slovensko potrebuje primárne riešiť kultúrno-etické otázky, je ochotný o svojich názoroch s predstaviteľmi KDH kedykoľvek hovoriť.

Mistrík tak reagoval na uznesenie Rady KDH, podľa ktorého kresťanskí demokrati po vyčerpaní iných možností podporia v prezidentských voľbách kandidáta s podporou opozičných strán, ktorý bude mať najväčšiu šancu dostať sa do druhého. Avšak za predpokladu, že s ním dôjde k dohode v kultúrno-etických otázkach. Opozičným kandidátom s najvyššími preferenciami je momentálne práve Mistrík.

Prezidentské voľby: Hľadá sa spoločný kandidát pravice

„S Alojzom Hlinom (KDH) sme sa počas kampane nestretli, ale volali sme si. Nemyslím si, že Slovensko v tejto situácii potrebuje primárne riešiť kultúrno-etické otázky. Naša krajina čelí úplne iným problémom, a to určite cítia aj kresťanskí demokrati pri pohľade na naše školstvo, zdravotníctvo a pri uvedomení si, ako u nás zlyháva právny štát,“ uviedol Mistrík.

Na druhej strane uznáva, že ľudia majú právo poznať postoje človeka, ktorý kandiduje na najvyšší post v štáte aj na kultúrno-etické otázky. „Niekoľkokrát som ich jasne deklaroval a ako dobrá referencia môže slúžiť môj rozsiahly rozhovor pre konzervatívny denník Postoj, kde som veľmi otvorene hovoril o týchto citlivých témach,“ dodal.

Prezidentskí kandidáti: Ako budú tráviť Vianočné sviatky?

Rada KDH prijala v sobotu (15.12.) uznesenie, ktoré má tri časti. Podľa prvej kresťanskí demokrati nepostavia vlastného prezidentského kandidáta. Podľa druhej preferujú spoločného konzervatívneho kandidáta, ktorého mali vyprofilovať primárky medzi Františkom Mikloškom a predsedníčkou poslaneckého klubu OĽaNO Veronikou Remišovou. Mikloško však takýto postup odmietol s tým, že ide o vzdušný zámok. „Nebudem sa ako nezávislý prezidentský kandidát zúčastňovať ako karta kortešačky medzi politickými stranami,“ odkázal.

Hlina napriek tomu šancu vidí. „Ešte stále tomu nejakú malú dušičku dávam. Verím v politický rozum kandidátov a ich podporovateľov. Ale môžem sa mýliť, v určitých momentoch bude tento variant ‚pasé‘. A potom je tu tretia možnosť,“ povedal na margo podpory opozičného kandidáta s najväčšou šancou prebiť sa do druhého kola. Zároveň si však myslí, že v tom prípade treba povedať, kto preberie zodpovednosť za trieštenie hlasov.

S vlastnou výzvou k prezidentským voľbám prišlo aj OĽaNO. Apelujú v nej na Mistríka, Mikloška a Zuzanu Čaputovú, aby sa medzi sebou dohodli v prospech jedného a toho Obyčajní podporia. Mistrík tu upozornil, že podmienky OĽaNO nie sú na mieste, keďže Mikloško opakovane potvrdil neochotu podporiť silnejšieho kandidáta.

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra