Jednou vetou

Mizík: „Myslím si, že súdy ma očistia úplne“

Poslanec NR SR Stanislav Mizík (ĽSNS)

foto: TASR

Rozhodnutie sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý odmietol obžalobu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), poslanec Národnej rady (NR) SR Stanislav Mizík víta. Myslí si, že v konečnom dôsledku bude úplne zbavený obžaloby, ktorá je podľa neho nespravodlivá a politicky motivovaná. Mizík to konštatoval v stredu na tlačovej besede v banskobystrickej centrále ĽSNS. On, ako aj ostatní traja prítomní poslanci parlamentu za túto stranu, ocenil odvahu sudcu a fakt, že si ctí zákon.

„Samosudca ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, obžalobu prokurátora odmietol a vec vrátil prokurátorovi ÚŠP, pretože zistil závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu,“ uviedla v stredu pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Uznesenie súdu nie je právoplatné, je proti nemu prípustná sťažnosť. O nej by v takom prípade rozhodoval Najvyšší súd SR.

Prokurátor ÚŠP podal obžalobu na Mizíka v januári tohto roka. Polícia poslanca obvinila zo zločinu výroby extrémistických materiálov, zločinu rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia, národa, rasy a presvedčenia.

„Od začiatku sme tvrdili, že stíhanie Stana Mizíka je nezákonné, čo potvrdil aj samotný sudca v uznesení. Jednoznačne z toho vyplýva, že od začiatku išlo o akciu na politickú objednávku, pri ktorej úzko spolupracoval vyšetrovateľ NAKA s prokurátorom. Poviete si, že silné obvinenie, ale videli ste, ako sa to začalo. Najelitnejší policajti NAKA, ktorí by mali ovládať zákony, vytiahli nášho poslanca priamo zo zasadania výboru pre školstvo. Okamžite, bez možnosti na prípravu, mu zhabali služobný poslanecký počítač, to sa predtým ešte nikdy neudialo,“ zdôraznil predseda ĽSNS a poslanec NR SR Marian Kotleba s tým, že cieľom je za každú cenu, aj za cenu porušenia zákona, kriminalizovať a zastrašovať predstaviteľov ĽSNS.

Sudca ŠTS odmietol obžalobu na poslanca Mizíka

Ako dodal, z uznesenia vyplýva, že aj napriek tomu, že vyšetrovateľ bol obhajcom Mizíka upovedomený o protizákonnosti svojho postupu pri procesných úkonoch, „napriek tomu nielenže v nich pokračoval, ale protizákonnosť postupov mu odobril ešte aj dozorujúci prokurátor“.

Podľa ÚŠP sa Mizík ako poslanec NR SR v januári 2017 podieľal na vyhotovení textového dokumentu s urážlivým obsahom, ktorý bol zverejnený ako status na sociálnej sieti Facebook. Text sa mal týkať udeľovania štátnych vyznamenaní prezidentom.

„Z jeho obsahu vyplývalo, že obvinený vyjadruje nesúhlas voči udeleniu štátnych vyznamenaní rôznych stupňov pri príležitosti 24. výročia vzniku SR trom osobám z dôvodu príslušnosti k židovskej národnosti alebo náboženskému vyznaniu,“ povedala vtedy hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Status mal byť následne preberaný a zverejňovaný na ďalších internetových stránkach.

Môže vás zaujímať

Počet voliteľných hodín v školách by sa mohol navýšiť, zvažuje minister