Jednou vetou

Mladí študenti z Košíc boli vo svetovom finále STEM zručností v top 10

Ilustračné foto

Foto: TASR

Slovenské zastúpenie dosiahlo vo svetovom finále súťaže zručností v oblastiach vedy, technológie, inžinierstva a matematiky (STEM) úspech. Oba tímy košických študentov sa v celkovom hodnotení dostali do top 10. Informovala PR manažérka organizácie Junior Achievement (JA) Slovensko Katarína Palečková.

Celosvetové finále projektu Land Rover 4×4 in Schools sa konalo v anglickom meste Coventry na pôde Warwickovej univerzity. Zúčastnili sa na ňom žiaci zo 14 krajín, odbornej porote mali predstaviť svoju niekoľkomesačnú prácu – pretekársky model elektrického autíčka na ovládanie s pohonom všetkých štyroch kolies. Splniť museli rôzne úlohy, okrem toho viedli evidenciu financií a sponzorov. Študenti sa venovali aj marketingu.

Tím Columba Racing z gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach, ktorý vyhral národnú súťaž, získal dve ocenenia zo 16. Išlo o ocenenie najlepšia verbálna prezentácia a programovanie. V tejto kategórii musel tím naprogramovať auto tak, aby vedelo prejsť farebne odlíšenú dráhu zadanú na plátne. „Dôležité bolo naprogramovať senzory auta tak, aby sledovalo jednotlivé farby trate a vedelo správne zareagovať. Na prácu mali len niekoľko minút,“ uviedla Palečková s tým, že členovia uvedeného tímu boli zároveň nominovaní aj na cenu najlepšia jazda s prívesom. V celkovom hodnotení sa umiestnili na štvrtom mieste.

NSK finančne podporí rekonštrukcie národných kultúrnych pamiatok

 „Na prípravách na svetové finále bolo dôležité nestratiť záujem o súťaž, a to ani napriek únave, ktorú sme cítili. V nedeľu pred odletom na finále sme v škole boli až do ôsmej večer, čo je pre niektorých študentov nepredstaviteľné. Výsledok je fantastický a sme naozaj veľmi šťastní. Každý jeden z nás vidí svoju budúcnosť v technickom smere a veríme, že táto skúsenosť nám pomôže uplatniť sa,“ povedal člen tímu Columba Racing Peter Ridilla.

Študenti reprezentujúci Wings Racing Team z košickej strednej priemyselnej školy elektrotechnickej na Komenského ulici uspeli v kategórii engineering, nominovaní boli do najlepšej trojice z 22 tímov. Na svetovom finále boli prvýkrát, v celkovom hodnotení obsadili ôsme miesto.

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra