Jednou vetou

Mladík poprel Holokaust na besede v synagóge: Čo mu teraz hrozí?

Študentovi Adamovi sa nechce veriť, že by bol holokaust v takom rozsahu, ako hovoria historici

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Facebook

Slobodu prejavu považujeme v dnešnej dobe za samozrejmosť. Popieranie Holokaustu na verejnosti je však trestným činom. Čo sa môže stať mladíkovi, ktorého video obletelo celé Slovensko? Opýtali sme sa na to právnika. Sporné výroky mladíka, ktorý sa zapojil do besedy v zrekonštruovanej synagóge v Bardejove nájdete na konci článku. Viacerí, čo ho videli sú zhrození a nechce sa im veriť, v akom pomýlení zásadných historických faktov sa študent ocitol.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Eva Mosnáková, žena, ktorá prežila Holokaust | Foto: youtube.com

Drsné odkazy Dankovi po výrokoch o Nicholsonovej: Toto Ti len tak neprejde!

To myslí vážne, alebo je pomätený, kto dáva mladým do hlavy takýto názor? Pýtajú sa viacerí, ktorí videli video, ako v ňom mladík popiera holokaust a hrôzy s ním súvisiace.

„Rád by som vyjadril svoj názor,“ ozval sa v diskusii na besede pri príležitosti rekonštrukcie bardejovskej synagógy gymnazista Adam, „súhlasím s názormi strany ĽSNS, aj Mariána Magáta,“ uviedol mladík a mnohí krútili hlavami nad jeho výrokmi. Po pár minútach Adamovho vysvetľovania sa ho moderátor besedy Andrej Bán neveriacky pýta:  „Čo znamená keď povieš, že máš iný názor na Holokaust, aby sme tomu lepšie rozumeli. Ty si myslíš, že neexistoval Holokaust?“ „Áno,“ odpovedal Adam pred očami Evy Mosnákovej ženy, ktorá Holokaust prežila.

AUDIO: Janka alebo Jana? Poslankyňa Cigániková nám to hneď vysvetlila

Eva Mosnáková mladíkovi odpovedala prekvapivo: Veľmi si ma prekvapil. Z tvojho prejavu som zbadala, že ty si bol v Auschwitzi, že si to videl, ale teba ovplyvňuje viac to, čo si sa dozvedel od strany Kotlebu. To ťa oslovilo, a preto si uzavrel svoje oči aj uši.” Mosnáková podľa vlastných slov v mladosti prežila peklo a koncentračnému unikla iba vďaka pomoci troch ľudí, ktorí ju v kritickom čase prichýlili a ukryli.

Začína sa parlament: Toto čaká poslancov na prvej tohtoročnej schôdzi

Mosnáková počas besedy rozprávala o mnohých spomienkach, ktoré má z obdobia Holokaustu. Hovorila príbeh o mužovi z Brna menom Rafi, ktorý študoval hru na klavíri a hudbu. Ako Žida ho vzali do pracovného tábora v Terezíne, kde chcel Rafi svojim spoluväzňom pomôcť. Rozhodol sa teda, že ich naučí spievať rekviem- kresťanskú zádušnú pieseň. Mosnáková spomína, že spievajúcich väzňov začuli aj vojaci. „Jeden esesák povedal druhému: Počuješ to, veď oni si spievajú vlastné rekviem, za seba, lebo idú na smrť. Z tých dvesto ľudí zostalo žiť iba desať.“

Veľké priznanie dcéry Borisa Kollára: So súrodencami sa nestretávam. Ani ich nepoznám!

Čo hrozí mladíkovi? Vysvetľuje právnik

Ivan Syrový | Foto: syrovy.sk

„V takejto situácií môže začať konať polícia, pretože sa jedná o trestný čin,“ vysvetlil právne následky takéhoto vyjadrenia právnik Ivan Syrový v rozhovore pre hlavne.sk. „Osobe, ktorá verejne popiera, že sa Holokaust stal môže hroziť odňatie slobody na 6 mesiacov, až 3 roky,“ informoval Syrový.

K situácií sa vyjadril publicista aj politik Pavel Sibyla, ktorý bol jedným z hostí spomínanej besedy. Práve Sibyla zdieľal video na sociálnych sieťach, po veľkej medializácií sa ho však rozhodol odstrániť. Vysvetlenie si prečítajte na konci článku.

VYSLETLENIE:

ODSTRÁNENÉ VIDEO Z FACEBOOKU PAVLA SIBYLU:

Ste s nami na facebooku? Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky