Jednou vetou

MO SR: Projekt logistického centra Švédsko Slovensku oficiálne neponúklo

Minister obrany SR Peter Gajdoš

foto: TASR

Ponuka švédskej spoločnosti Saab na vybudovanie logistického centra na Slovensku nie je súčasťou oficiálnej vládnej švédskej ponuky. Informovalo o tom ministerstvo obrany, ktoré sa ohradilo voči pondelkovému stanovisku výrobcu stíhačiek Gripen. Označilo ho za nátlak, ktorým chce jedna zo spoločností ovplyvňovať výber dodávateľa nadzvukových lietadiel.

Švédsky producent v pondelkovom stanovisku uviedol, že 26. októbra 2017 osobne doručil na ministerstvo návrh na výstavbu logistického centra Gripen Support Centre na Slovensku. Saab tým reagoval na vyjadrenie ministra obrany Petra Gajdoša (SNS), ktorý v sobotnej (16.6.) rozhlasovej diskusii v RTVS povedal, že ministerstvo takúto ponuku nedostalo.

„Ak švédsky výrobca myslí svoju ponuku o vybudovaní logistického centra vážne, musela by byť súčasťou oficiálnej vládnej švédskej ponuky. A to určite nie je,“ píše sa v stanovisku ministerstva. „Vzhľadom na nepravdivé medializované informácie sa rezort obrany musí ohradiť voči klamstvu, že takýto projekt bol Slovensku oficiálne ponúknutý. Opätovne zdôrazňujeme, že ak by to tak bolo, muselo by ísť o súčasť oficiálnej ponuky,“ uvádza rezort ďalej.

Pellegrini vystúpi ako hosť na letnom zasadnutí PZ RE

Vysvetľuje pritom, že pri výbere stíhacích lietadiel môže ministerstvo pracovať iba s oficiálnymi ponukami. „V tomto prípade sú partnermi pre rokovanie s ministerstvom americká a švédska vláda. Ministerstvo, ani priamo minister obrany Peter Gajdoš nerokujú a v zmysle platného mandátu od vlády SR, ani nemôžu rokovať priamo s výrobcami lietadiel,“ stojí v stanovisku.

Ministerstvo doplnilo, že v zmysle platnej legislatívy musia byť podmienky pre oboch možných dodávateľov rovnaké. „To znamená, že rezort obrany nemôže prihliadať na mediálne vyhlásenia alebo lobistické tlaky ktorejkoľvek z konkurenčných firiem. Jednoznačne platí, že v zmysle uznesenia vlády SR sú jedinými oficiálnymi ponukami tie, ktoré predložili vlády USA a Švédska,“ uzavrel rezort.

Podľa spoločnosti Saab táto navrhla slovenskému ministerstvu výstavbu Gripen Support Centre na Slovensku a s tým spojeného vytvorenia päťsto pracovných miest v prípade, že sa Slovensko rozhodne vybrať lietadlá Gripen pre svoje letectvo.

Čítajte viac: Spoločnosť Saab sa ohradila voči slovám Gajdoša o ponuke na logistické centrum

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky