Jednou vetou

Modernizácia 35 bojových vozidiel pechoty bude stáť vyše 45 miliónov eur

Minister obrany SR Peter Gajdoš

foto: TASR

Modernizácia Ozbrojených síl (OS) Slovenskej republiky je prioritou pre pozemné sily, ktoré boli z dlhodobého hľadiska do určitej miery zanedbávané. Počas odovzdávania zmodernizovaných bojových vozidiel pechoty (BVP) to v utorok v Dubnici nad Váhom povedal minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS).

„Celkovo dnes bolo odovzdaných 21 kusov bojovej techniky. Máme v pláne zmodernizovať celkovo 18 bojových vozidiel pechoty pre prápor ISTAR a 17 kusov techniky pre mechanizované jednotky. Modernizácia zabezpečí zvýšenie bojových spôsobilostí jednotiek a zvýši bezpečnosť obyvateľov Slovenskej republiky,“ uviedol minister.

Prápor ISTAR je osobitnou jednotkou bojovej podpory 2. mechanizovanej brigády. Jej poslaním je poskytovať architektúru a spôsobilosti pozemného spravodajstva, sledovania, určovania cieľov a prieskumu nevyhnutné pre naplnenie informačných a spravodajských požiadaviek na prápornej a brigádnej úrovni.

Gajdoš predloží vláde viaceré modernizačné armádne projekty

Celková cena modernizácie 35 bojových vozidiel bude viac ako 45 miliónov eur. Podľa Gajdoša modernizácia jedného vozidla pre jednotky ISTAR vyšla na 1,1 milióna eur bez DPH, cena jedného bojového vozidla pre mechanizované jednotky bola 1,5 milióna eur bez DPH.

„Modernizácia musí ísť ruka v ruke s výcvikom vojakov. Bez dôkladnej prípravy profesionálnych vojakov sú nám moderné prostriedky zbytočné. I preto budeme veľký dôraz klásť na výcvik a využitie techniky profesionálnymi vojakmi,“ doplnil Gajdoš.

Náčelník generálneho štábu iránskej armády: Teherán sa nepodvolí tlaku USA

Podľa náčelníka Generálneho štábu OS SR Daniela Zmeka zmodernizovanú techniku využije najmä prieskumná rota práporu ISTAR. „Vozidlá pre mechanizované jednotky budú využité pre plnenie našich záväzkov v predsunutej prítomnosti v Pobaltí a pre výstavbu bojových skupín,“ skonštatoval Zmeko.

Vývoj a modernizáciu bojových vozidiel pechoty realizovala spoločnosť Konštrukta – Defence, podľa jej riaditeľa Romana Ušiaka celý proces trval dva roky. „Najväčším modernizačným prvkom je výmena streleckej veže s najmodernejším systémom riadenia streľby. Pre bojové vozidlá BVP – M je vybavená aj veliteľským streleckým zameriavačom, ktorý umožňuje prevzatie streľby veliteľom. Boli zmodernizované a kompletne zrekonštruované priestory posádky, vozidlo má klimatizáciu, nezávislé kúrenie a nainštalovaný bol najmodernejší komunikačný systém,“ priblížil Ušiak.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky