Jednou vetou

Modernizácia armády musí byť v súlade so zákonom a v záujme krajiny, vyhlásil Dušanič

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Nákupy vojenskej techniky musia byť v prvom rade v medziach zákona, v záujme občanov, krajiny a jej ekonomiky. Taktiež by takéto nákupy mali byť v súlade so strategickými dokumentmi a cieľmi Slovenskej republiky. Pre TASR to vyhlásil predseda Sekcie výrobcov obranného priemyslu (SVOP) Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Martin Dušanič v súvislosti s diskusiou o modernizácii ozbrojených síl.

Dušanič zároveň odmietol kritiku týkajúcu sa transparentnosti postupov rezortu obrany. „Transparentnosťou sa niekedy obhajujú aj iné obchodné záujmy. Zahraničné zbrojárske firmy sa môžu pokojne skrývať aj za vyhláseniami niektorých lobistov prezlečených za nezávislých odborníkov,“ konštatoval Dušanič, ktorý považuje za nevyhnutné zapojiť do procesov modernizácie domáce strojárske fabriky.

„Ak ešte máme zachovanú výrobu špeciálnej techniky, tak sme to dlžní zamestnancom, daňovým poplatníkom, regiónom. Je to naliehavé o to viac, ak zbrojárske firmy vlastní samotný štát,“ zdôraznil Dušanič.

Výborné výsledky v repasácii techniky

Mnohé firmy disponujú podľa neho kvalitnou výskumnou, vývojovou a výrobnou základňou. Dôkazom toho sú viaceré čisto slovenské zbraňové systémy ako húfnice Zuzana, Dana, Eva alebo odmínovač Božena. „Ak máme vlastné produkčné kapacity, ktoré pri potenciálnom vojenskom konflikte môžu rýchlejšie reagovať napríklad na potreby dodávok náhradných dielov, tak prečo ich nevyužiť. Je to v záujme bezpečnosti občanov,“ dodal Dušanič.

Rezort obrany je špecifický a platia preň špeciálne právne normy, formy rozhodovania a režimy utajenia. Pri projektoch modernizácie treba podľa Dušaniča postupovať nielen v súlade so strategickými dokumentmi v oblasti obrany, ale aj hospodárskej a zahranično-obchodnej politiky. „Domáce fabriky majú výborné výsledky v repasácii niektorej techniky. Ak chceme so slovenskou zbrojárskou výrobou expandovať v zahraničí, tak bez jej používania vlastnou armádou to nepôjde,“ uzavrel Dušanič.

Modernizácii slovenskej armády sa bude venovať aj mimoriadne rokovanie Národnej rady SR v piatok 9. februára. Predseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko garantoval, že na schôdzi minister obrany Peter Gajdoš (SNS) zodpovie všetky otázky poslancov. „Výkriky do tmy od opozície som sa naučil ignorovať. Vo štvrtok (8.2.) sa stretnem s ministrom Gajdošom. Ak má opozícia nejaké informácie, má právo zvolať schôdzu. Ale nemôžem to potvrdiť, lebo ja nimi nedisponujem,“ odvetil na otázku, či vie o údajne katastrofálnych výsledkoch vojskových skúšok nových transportérov, o ktorých hovorila opozícia.

Sme rodina chce počuť prečo prototyp nefunguje

Opoziční poslanci z OĽaNO, Sme rodina a SaS v utorok oznámili, že svojimi podpismi iniciujú mimoriadnu schôdzu NR SR, na ktorej chcú hovoriť o modernizácii slovenskej armády. Tvrdia totiž, že miliardy eur vynaložené na nákup armádnej techniky musia byť pod verejnou kontrolou. Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka uviedol, že postup národniarov neznepokojuje len jeho.

„Zrazu aj predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Martin Glváč žiada zvolanie brannobezpečnostného výboru. Glváč nie je jeho členom. A keď sa na to pýtame my, tak podľa koalície vytĺkame politické body. My však nežiadame mimoriadny výbor, ale mimoriadne plénum. Máme toho dosť, je to priveľmi vážna vec. Ide o miliardy eur z našich spoločných zdrojov, ktoré sa majú minúť v priebehu štyroch volebných období na transportéry, stíhačky a radary,“ dodal Vašečka.

Podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak potvrdil, že opozícia chce na schôdzi hovoriť aj o vojskových skúškach nových transportérov, ktoré podľa jeho slov dopadli katastrofálne, čo potvrdzujú jeho viaceré zdroje priamo z armády. „Chceme počuť, prečo prototyp nefunguje,“ povedal Krajniak.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky