Jednou vetou

Most-Híd a Maďarské fórum reagujú na vyjadrenia SMK o spájaní opatrne

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Foto: TASR

Vládny Most-Híd a mimoparlamentné Maďarské fórum sa stavajú vlažne k plánom SMK iniciovať spoluprácu medzi organizáciami, ktorým záleží na rozvoji maďarskej komunity. Vyplýva to z ich vyjadrení, ktoré poskytli v reakcii na vyjadrenia SMK.

Neparlamentná strana uviedla, že v záujme zosilnenia a rozvoja maďarskej komunity na Slovensku iniciuje vytvorenie jednotného zastupovania záujmov maďarskej komunity s organizáciami, ktoré súhlasia s týmito cieľmi.

PS a Spolu-OD vyzvali Kisku k spolupráci pred parlamentnými voľbami

SMK dodáva, že z pohľadu záujmov maďarskej komunity je nevyhnutné, „aby sme spojili sily s dôrazom na politizovanie na etnickom princípe“.

Most-Híd reagoval, že rokovať je ich povinnosťou, ale dôležité je o čom. „Pri rozhovoroch o zastupovaní maďarskej komunity by sme si mali položiť otázku, čo je zárukou jej rozvoja. Politizovanie na čisto etnickom princípe alebo spolupráca? Faktami nepodložené útoky alebo objektívny slovník? Most-Híd je stranou spolupráce. Od svojho vzniku presadzuje spoluprácu medzi menšinami navzájom a s väčšinovým národom zároveň,“ podotýka Most-Híd.

Hlavnou agendou SMK bolo podľa vládnej strany znevažovanie výsledkov, ktoré dosiahol Most-Híd. „Predchádzajúce ponuky Mosta-Híd na spoluprácu SMK opakovane odmietla, čím vylúčila postupné budovanie dôvery medzi našimi stranami a hlavne v radoch našich voličov. Či sa to dá o päť minút 12, je otázne,“ doplnil Most-Híd.

Strana bude hľadať „kontúry budúcnosti“ v najbližších týždňoch na rokovaniach republikového predsedníctva a republikovej rady.

MPSVR poslalo kontrolu na ústredie práce pre kauzu sledovania novinárov

Maďarské fórum trvá na tom, že doterajšie strany reprezentujúce Maďarov sa dostali do slepej uličky. „Nedokážu osloviť voličov. Už dnes približne šesť percent Maďarov a maďarsky cítiacich voličov tieto strany nevolí a neverí im. Našim cieľom je, aby títo voliči mali v parlamente zastúpenie,“ uviedol predseda Maďarského fóra Zsolt Simon, ktorý chce, aby maďarská menšina mala jednotné zastúpenie v parlamente.

„Mediálne prezentovanú iniciatívu SMK evidujeme. Prioritne však musí dôjsť k dohode medzi SMK a Most. V minulosti sme ich pokusy už niekoľkokrát videli zlyhať. Preto práve ich dohodu považujeme za kľúčovú pre ďalšie rokovania. Po ich dohode sme pripravení si sadnúť k rokovaciemu stolu,“ doplnil.

Neparlamentná strana má tiež záujem iniciovať vznik jednotného zastúpenia samospráv juhu Slovenska. „Preto budeme rokovať aj so starostami a primátormi regiónu, ktorý zastupujeme. Ďalej budeme rokovať so spoločenskými organizáciami, ktoré prispievajú k zachovaniu našej národnej kultúry a identity (Csemadok, tanečné súbory, mládežnícke organizácie…),“ priblížil Simon.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky