Jednou vetou

Most-Híd ani SNS už nemajú problém s konceptom oddlženia nemocníc

Podpredseda NR SR Béla Bugár a predseda NR SR Andrej Danko. Foto: TASR

Koaličné strany Most-Híd a SNS už nemajú problém s konceptom oddlžovania nemocníc.

„Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nom. Smeru-SD) najdôležitejšie zo sporných otázok vysvetlil,“ povedala pre TASR pred stredajším (13.9.) rokovaním vlády hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. Drucker v stredu materiál na vládu totiž predkladá. „Sme za oddlžovanie nemocníc,“ potvrdila aj hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

Vláda mala o koncepte diskutovať ešte v júni tohto roka, Drucker ho nakoniec z rokovania stiahol. Rezort zdravotníctva to vtedy argumentoval tým, že minister chce dať priestor na diskusiu. Most-Híd sa bližšie zaujímal o to, ako chce Drucker zabrániť tvorbe nového dlhu. „Tak ako Most-Híd nesúhlasíme s navrhovaným spôsobom oddlženia,“ uviedla začiatkom augusta hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

Zadlžovanie je vážny problém

Most-Híd teraz tvrdí, že nemá po stretnutí s Druckerom výhrady. Stále však „kladie dôraz na efektívne využitie finančných prostriedkov v procese oddlžovania nemocníc“. „Za rovnako dôležité považujeme, aby ich ozdravné plány boli racionálne a ambiciózne,“ vysvetlila Debnár.

„Dlhodobé neriešenie zadlžovania nemocníc je vážnym problémom,“ napísala v stanovisku za SNS Škopcová. Na dlh zdravotníckych zariadení pôsobí podľa nej viacero faktorov. Nemocnice dostávajú za liečbu pacienta menej financií od zdravotných poisťovní, ako reálne liečba pacienta stojí, za významný prvok označila aj tarifné platy v nemocniciach. „Platy bolo treba zvýšiť ale s garantovaným finančným krytím. Aj preto sme za oddlženie nemocníc,“ dodala Škopcová.

Dlh v zdravotníctve narástol

Dlh v zdravotníctve vlani narástol na 647,24 milióna eur. Najviac – 547,16 milióna eur dlhujú štátne univerzitné a fakultné nemocnice. Štát chce nemocnice oddlžovať dvoma formami – takzvanou dohodou o fixnom diskonte a elektronickou aukciou, bude hľadieť na dlhy vzniknuté do konca minulého roka.

Tento proces chce rozdeliť na viacero kôl. Celkovo by na oddlženie malo ísť najviac 585 miliónov eur, to bude dobrovoľné a nemocnice sa musia zaviazať k splneniu viacerých podmienok – napríklad plnením ozdravného plánu.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky