Jednou vetou

AKTUALIZOVANÉ: Most-Híd bude rokovať o predčasných voľbách

Republiková rada Mostu-Híd poverila vedenie strany rokovaním o možnosti predčasných volieb. V prípade, že nebude úspešné, Most-Híd vystúpi z koalície. Po dnešnom rokovaní Republikovej rady to povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Aktualizované: 12. marca, 23:40

Strana Most-Híd začne rokovať o predčasných parlamentných voľbách so SNS. Premiér Robert Fico (Smer-SD) takúto možnosť zatiaľ odmieta. Cieľom Bélu Bugára je dosiahnuť dohodu, ktorá by garantovala v parlamente 90 hlasov na schválenie ústavného zákona o skrátení volebného obdobia. Bugár nepovedal, či jeho poslanci podporia návrh na vyslovenie nedôvery vláde, s ktorým chce prísť opozícia. „Ešte tam nie sme,“ poznamenal.

Dodal, že v jeho strane, ktorá „nemá ani štyroch, ani 160 členov, ale viac ako 6000“ rozhoduje Republiková rada na základe odporúčania okresov.

„Toto sa dialo celý týždeň, kým niektorí zneužívali emócie, Most-Híd sa k tomu postavil zodpovedne,“ povedal Bugár s tým, že jeho strana presadzovala tak vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ako aj odchod Viliama Jasaňa a Márie Troškovej z Úradu vlády a nastolila aj požiadavku odchodu Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra.

Minister sa napokon rozhodol rezignovať. Viacerí predstavitelia strany však už pred rokovaním Republikovej rady Mosta – Híd hovorili, že to už asi nestačí na upokojenie situácie a pripúšťali svoj odchod.

Vládna kríza a napätie prišli po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a po zverejnení Kuciakovho nedokončeného článku. Ten hovorí o prepojení politikov na kalábrijskú mafiu.

Líder SaS Richard Sulík a Veronika Remišová z OĽaNO pre TA3 uviedli, že možnosť predčasných volieb vítajú. Smer-SD a SNS sa k uzneseniu Mosta – Híd zatiaľ vyjadriť nechceli.

 

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu