Jednou vetou

Most-Híd novelu zákona o štátnych symboloch nepodporí, pripraví jeho úpravu

Minister životného prostredia SR László Sólymos

foto: TASR

Poslanci Mosta-Híd nezahlasujú za prijatie novely zákona o štátnych symboloch, ktorým by sa prelomilo veto prezidenta SR Andreja Kisku. Avizoval to podpredseda strany a minister životného prostredia László Sólymos. V prípade schválenia novely v pôvodnom znení pripraví Most-Híd poslanecký návrh, ktorým by sporné ustanovenie týkajúce sa hrania štátnej hymny upravil. Riešenie chce pripraviť na májovú schôdzu parlamentu.

„Poslanecký klub tento návrh nepodporí, prelomiť veto môže parlament aj bez hlasov Mosta-Híd,“ pripomenul Sólymos. Predseda poslaneckého klubu strany Tibor Bastrnák uviedol, že strana sľúbila riešenia, a tie bude realizovať. Prezident podľa neho situácii nepomohol, keď novelu vrátil ako celok.

Bugár: Zákon o štátnych symboloch chceme opraviť skôr, ako bude účinný

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) avizoval, že poslanecký návrh na úpravu tejto novely je pripravený, pridať sa má jedna veta. „Predchádzajúcou vetou nie je dotknuté právo fyzických a právnických osôb hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu,“ citoval úpravu Gál s tým, že návrh by mal doručený ešte pred začatím májovej schôdze pléna a prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní. „A tiež budeme navrhovať, aby tá pokuta, ktorá by mohla byť udelená okresným úradom za nedodržanie alebo zlý výklad, sa zo zákona dostala von,“ doplnil Gál.

Poslanec Zsolt Simon (nezaradený) avizoval, že v súvislosti s týmto zákonom pracuje na návrhu ústavnej sťažnosti na Ústavný súd SR, ktorý podľa jeho slov poukazuje na spornosť novely.

„Podporu na tento krok mám prisľúbenú od poslaneckého klubu SaS a aj časti klubu OĽaNO,“ doplnil.

V prípade, že zmeny novely zákona avizované poslancami Mosta-Híd nebudú parlamentom schválené, je Simon podľa svojich slov pripravený ponúknuť im možnosť pripojiť sa k tejto ústavnej sťažnosti.

Kiska vrátil novelu zákona o štátnych symboloch Národnej rade SR na opätovné prerokovanie ako celok. Ustanovenia zákona považuje za rozporné s princípom právnej istoty, a teda aj s princípom právneho štátu. Keďže prezident vrátil novelu ako celok, parlament ju buď schváli v pôvodnom znení, alebo neprejde. Zákon má parlament prerokovať na májovej schôdzi.

Danko: Slovenskí hokejisti musia hrať so štátnym znakom na hrudi

Právna norma podľa jej kritikov zakazuje prehranie a spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. Prezidenta o vrátenie zákona žiadali okrem iných aj šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) a predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Novelu zákona o štátnych symboloch predložila do parlamentu SNS ako reakciu na nové logo na dresoch hokejovej reprezentácie. Právnou normou chcela strana viac chrániť štátne symboly. Do právnej normy sa tak dostali nové pojmy „znamenie štátneho znaku“ či „národný symbol“. A tiež sa upravila otázka štátnej hymny.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky