Most-Híd sa vo vláde so Smerom-SD a SNS nepokúsi opraviť zákon o občianstve

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Foto: TASR

Strana Most-Híd sa v tomto volebnom období nepokúsi zmeniť zákon o štátnom občianstve, ktorý pripravuje o slovenský pas občanov SR po prijatí občianstva iného štátu. V minulosti pritom zákon napadla na Ústavnom súde SR a trvala na jeho zrušení. Zákon dosiaľ pripravil o občianstvo viac ako 2000 ľudí. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár ho teraz spomína pri kritike lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktorý chce pomôcť SMK.

„Strana Most-Híd sa v tomto volebnom období sústreďuje na tie úlohy a okruhy, ktoré z jej volebného programu boli presadené do programového vyhlásenia vlády. Zákon o dvojakom občianstve medzi nimi nie je,“ odpovedal Most-Híd na otázky TASR či a kedy strana predloží zmenu zákona o občianstve, ktorý patril k jej prioritám.

Otázku zákona o občianstve spomenul predseda Béla Bugár pri nedávnej kritike lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktorý chce pomôcť SMK. Most-Híd na čele s predsedom si myslí, že „práve cez tento zákon, ktorý pán Matovič a jeho kolegovia intenzívne vetovali, by mohol deklarovať svoj novonadobudnutý pozitívny vzťah k Maďarom na Slovensku a k svojmu novému partnerovi SMK“.

Zákon pripravil o slovenský pas vyše dve tisíc ľudí

Zákon o štátnom občianstve pripravil dosiaľ o slovenský pas viac ako dve tisíc ľudí. Ministerstvo vnútra svojho času avizovalo zmenu právnej normy, ale nepredložilo ju a ani to neplánuje urobiť. Od februára 2015 platí výnimka, na základe ktorej možno získať slovenský pas späť.

Opozícia v tomto volebnom období už zákon o štátnom občianstve skúšala zmeniť. Navrhovala vrátiť stav, ktorý bol pred prijatím novely pripravujúcej ľudí o slovenské občianstvo. Návrh bol v pléne aj v marci tohto roka. Podľa výpisu z hlasovania zaň hlasovali poslanci SaS, OĽaNO vrátane Matoviča, Sme rodina, nezaradení poslanci a vládni poslanci z Mosta-Híd. Hlasy však na presadenie zmeny nestačili, bolo ich iba 66 zo 146 hlasujúcich.

Právna norma pre zjednodušenie prideľovania dvojakého občianstva

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

Právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je.

Môže vás zaujímať

Prezidentka ocenila ľudskú statočnosť, neúnavnosť a silu