Jednou vetou

Most-Híd sa zastal Patakyovej aj Žitňanskej, ktoré kritizovala SNS

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová

foto: TASR

Koaličná strana Most-Híd sa zastala verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej, ako aj koaličnej poslankyne NR SR a exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd), ktoré v posledných dňoch kritizoval koaličný partner Slovenská národná strana (SNS). TASR o tom informovala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Kritika na obe smerovala pre podujatie Dúhový Pride, bugárovci jej však nerozumejú. Most-Híd tiež SNS odkazuje, že „úspešnému spoluvládnutiu neprospieva selektívna pamäť a selektívne akceptovanie programového vyhlásenia vlády“.

„Strany, ktoré pred dvoma rokmi vstúpili do súčasnej vládnej koalície, sú ideologicky rôznorodé. Na mnohé veci sme mali, a aj máme odlišné názory ako naši koaliční partneri,“ uviedla Debnár.

SNS je zo Žitňanskej sklamaná, na Dúhovom Pride v sobotu 14. júla totiž uviedla, že za jej pôsobenia vo vláde sa začalo pracovať na riešení právnej situácie párov rovnakého pohlavia. „SNS nikdy nepodporí registrované partnerstvá ani legalizáciu akýchkoľvek drog. Táto téma je pre nás v tejto koalícii uzavretá,“ vyhlásili národniari.

SNS je sklamaná zo Žitňanskej, na Slovensku nie je potláčaná žiadna menšina

Poslankyňa a exministerka sa zároveň zastala ombudsmanky Márie Patakyovej, o ktorej si národniari myslia, že by mala vo funkcii skončiť pre jej účasť na Dúhovom Pride a vyvesenie dúhovej vlajky na úrade. „Verejný ochranca práv má chrániť ľudské práva občanov Slovenska bez rozdielu vierovyznania, pôvodu, pohlavia, veku, národnosti či zdravotnej spôsobilosti, s dôrazom na ochranu práv najzraniteľnejších skupín obyvateľstva a jednotlivcov. Úrad verejného ochrancu práv patrí a má slúžiť všetkým občanom SR, nie iba ombudsmankinej obľúbenej LGBTI,“ odkázal prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

„Žiadať o odstúpenie verejnú ochrankyňu práv, lebo robí kroky, ktoré vyplývajú z jej funkcie, považujeme za prinajmenšom zvláštne,“ uviedol koaličný Most.

Patakyová priznala, že z odborného hľadiska zvažovala, či z titulu svojej funkcie má právo vystúpiť na podujatí, akým je Dúhový Pride. Vyhodnotila si to tak, že má povinnosť upozorňovať na to, že si SR neplní záväzky voči osobám rovnakého pohlavia.

Ombudsmanka Patakyová nevidí dôvod nepodporiť Dúhový Pride

Most-Híd sa oboch zastal už v minulosti. Bolo to pre kritiku zo strany SNS voči Patakyovej za účasť na Dúhovom Pride aj v roku 2017. Paška Mostu vtedy odkázal, že poslanci SNS možno už nepodporia žiadneho jej kandidáta do verejných funkcií. Most-Híd reagoval tým, že Paškov názor svedčí o jeho mentálnej vyspelosti a zjavne nepochopil základné poslanie verejného ochrancu práv.

Koaličný Most sa zastal i Lucie Žitňanskej, keď ju predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) kritizoval v súvislosti s jej vyjadreniami o zmenách v kreovaní Ústavného súdu SR. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár vtedy vyhlásil, že nemieni útočiť na svojich koaličných partnerov, ale nenechá ich atakovať jeho vlastných ľudí. Vyhlásil, že si ich bude chrániť.

SNS sa v minulosti nepozdávala tiež napríklad snaha exministerky spravodlivosti o čiastočnú dekriminalizáciu užívania aj takzvaných tvrdých drog. Stierať rozdiely medzi legalizáciou a čiastočnou dekriminalizáciou považuje Most-Híd za nepresné a nepochopené.

Môže vás zaujímať

Polícia odmietla trestné oznámenie členov Občianskej konzervatívnej strany