Jednou vetou

Najprv museli štyria seniori zomrieť, až potom Droba konal

Bratislavský župan Juraj Droba počas tlačového brígingu, 19. 3. 2020

reprofoto Facebook

AKTUALIZOVANÉ: Dôvodom, pre ktoré odvolal riaditeľku DSS sú podľa Juraja Drobu nové skutočnosti, ktoré nechcel bližšie špecifikovať.

STREDA: Traja mŕtvi seniori. A Droba ostáva županom

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba požiadal riaditeľku Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov (DSS ) Pezinok o okamžité skončenie vo funkcii. Uviedol to na dnešnom tlačovom brífingu. Dôvodom podľa Drobu bolo, že sa objavili nové skutočnosti, ktoré neumožňujú jej ďalšie zotrvanie vo funkcii, bližšie ich však nechcel špecifikovať.

Podľa niektorých Droba hasí situáciu veľmi neskoro

 „Do DSS nastúpi krízová manažérka, ktorá prevezme jej úlohu. Po ukončení karantény prebehne kontrola, ktorá preverí, či bolo poskytovanie sociálnych služieb v DSS v súlade so zákonom,“ vysvetlil predseda BSK a dodal, že kraj chce dať otestovať klientov a zamestnancov všetkých DSS v pôsobnosti BSK, čo predstavuje 14 zariadení a zhruba 2000 osôb.

Krízový štáb BSK sa na dnešnom zasadnutí zaoberal strategickým plánom na najbližšie obdobie v zariadení DSS Pezinok. Prvým bodom bolo personálne zabezpečenie fungovania zariadenia. „Vzhľadom na to, že v zariadení sa nachádzajú klienti s pozitívnymi testami, ide o rizikovú prácu, navyše objekt je od soboty v izolácii,“ uviedla riaditeľka úradu BSK Patrícia Mešťan a dodala, že BSK oslovil viaceré inštitúcie s prosbou o pomoc s personálnym zabezpečením a zároveň zvýšil motiváciu zamestnancov finančným ohodnotením. „Zamestnanci s pozitívnymi testami sú v domácej karanténe, o klientov sa starajú len zamestnanci s negatívnymi testami,“ doplnila riaditeľka.

Zastavia nové opatrenia umieranie?

Ďalším aktuálnym opatrením BSK je zriadenie karanténneho centra Covid-19 na Hrnčiarskej ulici v Pezinku. „Budú sa v ňom nachádzať iba klienti BSK, ktorým vyšli testy na koronavírus pozitívne. Fyzicky teda oddelíme klientov s pozitívnym a negatívnym nálezom koronavírusu,“ vysvetlila Mešťan a dodala, že negatívne testovaných klientov presunú do iného DSS v rámci kraja. Posledným opatrením BSK je kompletná dezinfekcia priestorov, v ktorých vznikne karanténne centrum Covid-19. „Všetky tieto opatrenia budeme realizovať v najbližších dňoch, niektoré aj hodinách,“ uzavrela riaditeľka úradu.

K dnešnému dňu je v DSS Pezinok pozitívne testovaných 55 klientov, 32 je negatívnych a ďalších šesť čaká na výsledky, 25 klientov bolo hospitalizovaných v nemocnici, traja zomreli v týchto dňoch, jeden dávnejšie. Zo zamestnancov DSS Pezinok bolo pozitívne testovaných deväť osôb.

VIDEO: Droba informuje o situácii v DSS Pezinok, 16. 4. 2020

NAŽIVO: Aktuálne opatrenia v zariadení sociálnych služieb v Pezinku.

Uverejnil používateľ Bratislavský kraj Štvrtok 16. apríla 2020

Môže vás zaujímať

Donald Trump sa nakazil koronavírusom