Jednou vetou

Musí Fico odísť, alebo kúpite byt aj s Ficom?

Robert Fico a Ladislav Bašternák

autorská koláž hlavne.sk, TASR, jxp, Google Maps

Ladislav Bašternák má miesto pobytu na najbližší čas jasné: väzenie. Lenže nejasné je, čo s bytom v komplexe Bonaparte, ktorý Bašternákovi štát zhabal. Právne názory sa rozchádzajú. Kým jedni tvrdia, že Fico sa musí vysťahovať, iní naopak, hovoria o tom, že vôbec. Ako to teda je?

Rodinu zavraždených J.Kuciaka a M.Kušnírovej spája spoločný strach

Ladislav Bašternák sa pred vynesením rozsudku, ktorým ho súd poslal do väzenia na 5 rokov za ekonomickú trestnú činnosť, zbavil celého majetku. Ostal mu paradoxne, byt v komplexe Bonaparte, kde žije na základe nájomnej zmluvy expremiér a predseda SMER-SD Robert Fico.

R. Fica už mnohí z bytu sťahujú preč, predseda OĽaNO Igor Matovič mu tam doniesol aj krabice na veci. Podľa rektorky Akadémie Policajného zboru Lucie Kurilovskej byt pôjde do dražby a nájomná zmluva medzi R. Ficom a L. Bašternákom prestane automaticky platiť.

„Nájomná zmluva bola spísaná s tým, koho majetok prepadá. To znamená, že štát nepreberá záväzky toho odsúdeného,“ vyhlásila rektorka Akadémie PZ Lucia Kurilovská.

Osudný let: Cestovateľ Martin Hrnko chcel ukázať mame a sestre, čo mal rád

Lenže – sú aj iné právne názory. Napríklad podľa advokáta Ivana Syrového sa Robert Fico nikde sťahovať nemusí. „Právny základ je ten, že zmenou v osobe vlastníka nezaniká nájomný vzťah, len sa mení vlastník, ktorý takisto musí rešpektovať nájomnú zmluvu. Isteže, bude treba skúmať, či ju môže ukončiť, za akých okolností, ale po celý ten čas nájomná zmluva bude trvať,“ vyhlásil I. Syrový pre hlavne.sk.

Podľa tohoto vysvetlenia, ak má napríklad Robert Fico uzatvorenú s Ladislavom Bašternákom nájomnú zmluvu na 20 rokov alebo do konca života, kúpite v dražbe od štátu byt L. Bašternáka s nájomcom, ktorým je predseda SMER-SD R. Fico. Je otázka, či a za akých okolností sa dohodnete na ukončení zmluvy s ním.

Hlavne.sk sa obrátilo na hovorcu SMER-SD Jána Mažgúta s tým, že by sme chceli vidieť nájomnú zmluvu medzi R. Ficom a L. Bašternákom. „Nie, zatiaľ nie. Nepovažujeme v tomto momente za potrebné zasahovať do tohoto akýmkoľvek spôsobom,“ uviedol pre hlavne.sk J. Mažgút.

 

Môže vás zaujímať

Je pripravený zákon, na základe ktorého bude možné odoberať vysokoškolské tituly