Jednou vetou

MV SR je pripravené opäť ponúknuť ubytovanie pre žiadateľov o azyl v Rakúsku

Ilustračná foto

foto: TASR

Počas takmer dvoch rokov platnosti Memoranda o porozumení medzi Slovenskom a Rakúskom prešlo zariadením v Gabčíkove viac ako 1200 žiadateľov o azyl v Rakúsku. Platnosť memoranda skončí v júli tohto roka, jeho prípadné predĺženie alebo uzavretie nového zatiaľ nie je isté. Pre TASR to uviedol tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.

„Stavy migrácie v Rakúsku momentálne nie sú na úrovni z roku 2015, keď migračná kríza kulminovala. Aj preto boli naše kapacity využívané v poslednom roku minimálne. Minister vnútra Robert Kaliňák bude o tejto téme hovoriť s rakúskym ministrom na zasadnutí Salzburského fóra v Budapešti budúci týždeň,“ reagoval na otázky TASR rezort vnútra.

Ministerstvo je však pripravené v prípade zmeny v migračnej vlne ponúknuť tieto miesta Rakúsku opäť, keďže podľa neho je to jedno z riešení, ako v rámci solidarity pomôcť najviac zasiahnutým štátom. Proti prijímaniu dočasných rakúskych azylantov v Gabčíkove protestovali viacerí občania mesta aj niektoré politické strany.

„Počas dvoch rokov prešlo zariadením viac ako 1200 rakúskych žiadateľov o azyl, pričom nedošlo k žiadnemu bezpečnostnému incidentu,“ skonštatoval rezort vnútra.

Kaliňák a spolková ministerka vnútra Rakúskej republiky Johanny Mikl–Leitner podpísali Memorandum o porozumení 21. júla 2015 vo Viedni. Slovensko zabezpečuje ubytovacie kapacity v zariadení pre žiadateľov o azyl v Rakúsku, pričom ich počet nesmie presiahnuť 500 osôb v akomkoľvek čase ich umiestnenia v zariadení.

Môže vás zaujímať

Školy vyzývajú študentov, aby išli voliť. Hlavným bodom strán má byť vysokoškolské prostredie