Jednou vetou

MZ pripraví metodiku pre pediatrov ohľadne informovania o očkovaní detí

Ilustračné foto

TASR

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chystá odborný materiál, ktorý by mal pomôcť pediatrom čo najtransparentnejšie pracovať s informáciami o nahlasovaní regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) o tom, či bolo dieťa očkované. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

Ministerstvo tak reagovalo na tvrdenie právničky Kataríny Tomkovej, podľa ktorej pediatri pri nahlasovaní údajov o očkovaní dieťaťa RÚVZ čelia právnemu problému v súvislosti s ochranou osobných údajov. Nejasný právny stav podľa právničky Tomkovej vytvára vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorú si v minulosti uvedomil aj Úrad na ochranu osobných údajov.

„Aktuálny stav je taký, že pediatri hlásia informácie o zaočkovanosti dieťaťa regionálnemu úradu verejného zdravotníctva na základe vyhlášky. V záujme toho, aby bola táto problematika čo najtransparentnejšia, MZ SR pripraví odborný materiál, resp. metodiku k tomuto okruhu otázok, ktorý bude k dispozícii pediatrom,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu. Zároveň dodala, že MZ bude iniciovať zmeny v zákone o verejnom zdravotníctve.

Číž: Obávam sa, že prezident Kiska bude svoje práva zneužívať

Ministerstvo upozorňuje, že v tomto prípade ide o oprávnený záujem ochrany verejného zdravia vo výkone ochrany verejného záujmu. „Očkovanie je ťažiskový a základný predpoklad ochrany pred epidémiami a prenosnými chorobami. V zmysle tejto povinnosti nie je potrebný súhlas rodičov,“ vysvetlila Eliášová.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky