Jednou vetou

MŽP by mohlo zamietnuť návrh na určenie prieskumného územia

László Sólymos, minister Životného prostredia SR

foto: TASR

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) by mohlo zamietnuť návrh na určenie prieskumného územia, ak ložisko vyhradeného nerastu nebude možné v budúcnosti využívať. A tiež vtedy, ak by bolo určenie prieskumného územia v rozpore s verejným záujmom. Tieto zmeny má priniesť novela zákona o geologických prácach (geologický zákon) z dielne Mosta-Híd, o ktorej diskutuje plénum v úvode piateho rokovacieho dňa 38. schôdze NR SR.

Po novom by si ministerstvo mohlo vyžiadať podklady týkajúce sa možného budúceho využitia ložiska, alebo ak sú na to závažné dôvody verejného záujmu. A aj na základe toho by potom rozhodovalo o návrhu na určenie prieskumného územia.

Návrh má tiež určiť povinnosť ministerstva, ako správneho orgánu konajúceho vo veci núteného obmedzenia vlastníckeho práva, dôkladne sa v konaniach zaoberať otázkou prevažujúceho verejného záujmu. „Doterajšia úprava takúto povinnosť ministerstvu výslovne neukladá,“ vysvetľujú poslanci. Novela by podľa nich mala skvalitniť rozhodovaciu činnosť ministerstva a súčasne zlepšiť postavenie vlastníka záujmovej nehnuteľnosti.

Envirokauza: Minister Sólymos je ticho o spolustraníkovi obvinenom z korupcie

Hneď za návrhom Mostu-Híd by mala nasledovať iniciatíva Smeru-SD prinášajúca obedy zadarmo pre deti v poslednom ročníku materských škôl a žiakov základných škôl. Opatrenie sa má týkať dovedna 517.000 detí v školách, a to bez ohľadu na zriaďovateľa. Dotácia má byť v sume 1,20 eura na každé dieťa za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole alebo vyučovania v základnej škole, a odobralo stravu. Celkovo by podľa Smeru-SD mali obedy zadarmo stáť štát 80 až 100 miliónov eur.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky